Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
15-12-2006

EU OBSERVER - НОВИЯТ КОНСЕНСУС ЗА РАЗШИРЯВАНЕТО НА ЕС Е МНОГО КРЕХЪК

Новият консенсус за разширяването на Евросъюза, постигнат по време на срещата в Брюксел, представлява един много крехък компромис между страните-членки, които подкрепят понататъшното разширяване и онези, които се предпазливи в това отношение, като политическите разделения скоро ще се появят отново във връзка с приемането на Турция и останалите балкански държави, отбелязва в свой коментар "И Ю Обзървър", цитиран от Агенция ФОКУС.

Заключенията на съвещанието, договорени днес са резултат от дълги и деликатни дебати в ЕС за размера и същността на Съюза, предизвикани, не на последно място, от негативния вот на избирателите във Франция и Холандия на референдума за обща европейска констипация миналата година, по време на който важна роля изиграха опасенията, свързани с по-нататъшното разширяване.

Трябва да се отбележи, че текстът на заключителната декларация потвърждава съществуващите планове за разширяване на ЕС по отношение на Турция и страните от Западните Балкани.

"Бъдещето на Западните Балкани е в Европейския съюз," се казва в документа, а по-рано европейските министри на външните работи решиха да продължат преговорите с Турция, въпреки упоритостта й по отношение а кипърския въпрос.

Заключенията от срещата, поставят, обаче, нови по-високи препятствия пред кандидатите за членство, като наред с това посочват като аргумент и самия "капацитет на ЕС да абсорбира нови членове, що се касае до вземане на решенията в Съюза и финансовите му възможности."

Европейските лидери не настояха приемането на ново споразумение за ЕС да стане преди Хърватия - следващият кандидат-член в опашката на чакащите след България и Румъния - да се присъедини, както предложи председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурао Барозу, но преговорите за членство със Загреб са по-трудни, отколкото с когото и да било от досегашните кандидати, отбелязва коментарното издание.
 
По ФОКУС



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia