Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
12-03-2007

ОТТЕГЛЯНЕТО НА ШИРАК БЕЛЕЖИ КРАЯ НА ЕДНА ЕРА В ЕС

Френският президент Жак Ширак потвърди, че няма да се кандидатира на предстоящите президентски избори, с което обяви края на 12-годишното си управление, съобщава EUobserver.

В телевизионно обръщение към нацията, направено в неделя вечерта, Ширак съобщи на французите: „Когато свърши мандата, който вие ми дадохте, ще е дошло времето да ви служа по друг начин".

„Скъпи сънародници, аз обичам Франция страстно", заяви Ширак докато открояваше успехите си в борбата с безработицата и престъпността. Той посочи, че е работил „Франция да заеме полагащото й се място в света".

"Франция не е като другите страни. Тя има специфични отговорности, наследството на своята история и универсалните ценности, за чието създаване е помогнала", заяви президентът.

Отиващият си президент не изрази подкрепата си за никой от кандидатите - дори и за представителя на собствената му партия - вътрешния министър Никола Саркози.

Той обаче отправи послание към французите по въпроса за европейската интеграция.

„По време на референдума вие изразихте своите съмнения, притеснения и очаквания. От жизненоважно значение е да продължим с европейската конституция. Национализмите, които нанесоха толкова много щети могат да се възродят по всяко време", заяви Ширак като добави, че Франция трябва да продължи да оказва натиск за „политическа" Европа, която „предпазва нашия социален модел".

Ширак оставя смесено наследство в европейската политическа сцена, като според другите европейски лидери, той е силен боец по време на срещите.

Той е известен като твърд защитник на френските фермери, за които осигури през 1999г. сделка по въпроса за общата земеделска политика, която остана на практика непроменена - за учудване на британците, но му спечели благодарността на някои други страни-членки, разчитащи на земеделски субсидии.

След последното участие на Ширак в Европейския съвет, провел се на 8 и 9 март, ирландския премиер Бърти Ахърн заяви: „По време на преговорите в Берлин през 1999г. президентът Ширак преговаряше до последния момент. Ирландските фермери трябва да са му благодарни".

Ширак постигна и известен успех в сдържането на неолиберализма според него на Европейската Комисия. Той промени значително инициативите на ЕК за освобождаването на европейските пазари на услугите и енергията.

Френският президент обаче отблъсна от себе си новите страни-членки още преди те да влязат в блока през 2004г., като каза на страни като Полша и Чехия да „млъкнат", след като те публично подкрепиха американските действия в Ирак без да се консултират с европейските си партньори.

На последната пресконференция след срещата на върха в Брюксел, той отбеляза въпроса като „инцидент", но призна, че „вероятно" е реагирал „по прекален" начин.

Като най-голям провал в европейската политика на Ширак се разглежда отрицателния референдум за европейската конституция от май 2005, който предизвика тежка криза в ЕС, след като няколко дни по-късно френския пример бе последван и от холандските избиратели, които също гласуваха с „не".

„Ние се провалихме на референдума. Да ви кажа честно, бях изненадан. В крайна сметка това показа, че демагогията има своите предимства", заяви Ширак, обвинявайки кампанията против конституцията, че е излъгала французите като ги е накарала да вярват, че референдума е добър момент да се гласува срещу правителството и освен това, че има план „Б" за евроконституцията.

„Съжалявам за това, може би не съм направил всичко необходимо за избягването на този проблем за Европа и Франция", заяви Ширак.

 



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia