Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
08-05-2007

ФАЙНЕНШЪЛ ТАЙМС: БЪЛГАРСКИЯТ ПРЕМИЕР ОТСТРАНИ ВРЕМЕННО МИНИСТЪР

Българският премиер Сергей Станишев отстрани временно министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, като заяви, че иска да "изпрати ясен сигнал", че съдебната система и кабинетът няма да толерират политическата корупция.

Отстраняването трябва да влезе в сила, когато г-н Овчаров, който през миналата година договори доставките на природен газ за България с Газпром, се завърне с премиера от Москва. Г-н Овчаров е влиятелен министър в правителството със солидна подкрепа в управляващата социалистическа партия. Той отказа да подаде оставка.

Решението идва в момент, когато в Брюксел нараства загрижеността, че България не е осъдила никого за корупция по високите етажи на властта преди и след приемането й в ЕС на 1 януари т.г.

Европейската комисия, която наблюдава корупцията в България и Румъния, може да препоръча правни или финансови санкции, ако някоя от двете страни не осъществи напредък преди публикуването на официалния доклад през следващия месец.

Г-н Овчаров е обвинен, че се е намесил в официално разследване на корупция по високите етажи на властта, включваща компанията Топлофикация в София и държавната тютюнева и цигарена фирма Булгартабак, която е подготвяна за приватизация чрез софийската борса.

Ръководителят на националната следствена служба Ангел Александров беше също така отстранен временно, след като заяви, че е бил заплашен от г-н Овчаров. Няколко високопоставени служители обвиниха г-н Александров, че е поискал подкуп от директора на Булгартабак.

Премиерът уволни двама заместник-министри, за които се твърди, че са замесени в корупция. Но сблъсъкът между г-н Овчаров и г-н Александров подчерта препятствията, пред които е изправена прокуратурата в борбата с корупцията и организираната престъпност. Главният прокурор Борис Велчев, назначен миналата година, за да се справи с тези проблеми преди влизането на България в ЕС, поиска от Европейската комисия да наблюдава разследването на Топлофикация-София.

Искането беше посрещнато със загриженост от Брюксел, където смятат, че това е сигнал за липсата на напредък в укрепването на съдебната система. "Изглежда странно, че искат от нас да отидем и почти да изпълняваме ролята на съдия и на съдебни заседатели," каза служител на комисията.

Булгартабак е последната голяма държавна компания, която трябва да се приватизира след два провалили се опита на предишни правителства. Г-н Овчаров беше похвален от международни институции, че реши да направи това през софийската борса, за да осигури прозрачност на сделката. Но решението е проблемно от политическа гледна точка, защото влиятелният партньор на социалистите в коалиционното правителство ДПС е категорично против. През миналия месец Великобритания, Франция, Холандия и Швеция настояха пред Брюксел да заеме по-твърда позиция към България и Румъния по отношение на корупцията и заявиха, че комисарят на ЕС по въпросите на правосъдието и вътрешния ред Франко Фратини се е сближил твърде много със страните, които трябва да наблюдава и контролира. Той отхвърля обвиненията.

(по kafene.net)




Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia