„ПОЗДРАВЪ ОТЪ ЕВРОПА” - нова книга за европейските влияния върху българското общество
На 21 декември 2010 г. от 16 часа в читалня „Иван Дуйчев" на Държавна агенция „Архиви", ул. „Московска" 5, ще бъде представена книгата „Поздравъ отъ Европа" на Лилия Узлова. Авторът е докторант в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, а изданието е под редакцията на доц. д-р Маргарита Карамихова.
Изследването представя и анализира от етнографска гледна точка архив от 327 пощенски картички, собственост на семейство Амирханянц от Варна. Архивът документира както оживената обществена, духовна и благотворителна дейност на семейството, така и превратностите и динамиката на историческите събития. Той служи като отправна точка за разглеждане на проявите на „вносните" европейски форми на комуникация и етикет сред българската интелигенция и имиграция в края на ХІХ в. и началото на ХХ в.
Основният въпрос в изследването е доколко и по какъв начин пощенската картичка се превръща в проводник на западната култура и норми на поведение у нас и дали българското общество е готово да я приеме като форма на общуване. Към това се добавя и значението й като извор за генеалогични изследвания и необичайно средство за проследяване на динамиката в развитието и проявите на идентичността, представени чрез социалното поведение на семейство Амирханянц. Информацията от текстовете на съобщенията и изображенията в архива е допълнена с интервюта и автобиографични разкази на потомци и членове на семейството. База за нейната интерпретация са икономическите, социални и културни процеси в Европа, както и тяхното отражение върху българската култура и обществени условия.
Книгата на издателство „Арс Магна" е насочена както към студенти и учени, изследващи градската култура, така и към онези, които се интересуват от изследването на архивите като източник на познание и към широката четяща публика.
Изданието е частично финансирано по проект на Европейска интеграция и демокрация, чиято цел е представяне на културологичните промени в европейски аспект и тяхното значение за демократичните процеси.