Europe.bg
  Page d’accueil - Événement
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Événement

  • A+
  • A-
09-03-2010

15 март: дискусия в Русе за Европейската стратегия за Дунавския регион

Евродепутатите Мария Неделчева и Ивайло Калфин ще коментират пред публика стратегията на ЕС за развитие на дунавското пространство. Гражданският форум е в Русе: на 15 март (понеделник) от 17.00 ч. в Русенския университет - зала 101, корпус 2.

Проявата се организира от Информационното бюро на Европейския парламент в България в партньорство с Русенския университет "Ангел Кънчев" и Информационния център "Европа Директно" - Русе.

Портал ЕВРОПА ще излъчва на живо гражданския форум, за да може читателите и зрителите да проследят дискусията, където и да се намират.

Форумът е открит за посещение и всеки, който желае да се включи в дебата, е добре дошъл: направо в залата на Русенския университет (зала 101 на корпус 2) или виртуално на Europe.bg. Коментари и въпроси ще се приемат и по интернет по време на гражданския форум чрез http://chat.europe.bg: чат-платформата на Портал ЕВРОПА, както и предварително по електронната поща info@europe.bg. Гледните точки на гражданите ще бъдат предоставени на българските членове на Европейския парламент.

 


Гражданският форум "Европейска стратегия за Дунавския регион" се организира във връзка с това, което Европейската комисия (ЕК) прави за разработването на нова стратегия на Европейския съюз за развитието на дунавското пространство.

През юни 2009 г. Съветът официално поиска от ЕК да разработи европейска стратегия за развитие на дунавския регион. Комисията определи началото на 2010 г. за период на консултация, в който принос към съдържанието на документа да дадат основните заинтересовани страни - като регионални и общински власти, международни организации, финансови институции, социално-икономически партньори и гражданското общество.


Гражданският форум в Русе цели да осигури платформа, за да бъде чут един от най-важните гласове - този на гражданите. Как ще се развие Дунавският регион? Какво ще е бъдещето на инфраструктурата, транспорта, туризма и културния обмен по поречието на най-голямата река в ЕС? Ще могат ли европейските проекти да осигурят по-добро образование, по-висока конкурентоспособност и нови работни места за милионите граждани от много страни, които живеят край река Дунав?

Гражданските форуми са инструмент за комуникация на Европейския парламент (ЕП). Форумите, организирани от Информационното бюро за България, представляват връзка между ЕП и българските граждани. В тях членовете на ЕП дебатират с широката общественост проблеми от регионално и национално значение. В открита дискусия по дадена тема гражданите могат да изказват своите позиции и очаквания, да задават въпроси, да търсят път към общо решаване на проблеми.

Участниците

Ще участват членовете на Европейския парламент Мария Неделчева (ЕНП-ГЕРБ) и Ивайло Калфин (С&Д-КЗБ).


Мария Неделчева ще бъде българският координатор в ЕНП за Дунавската стратегия. Тя е и е член на Бюрото на Интергрупата по социална икономика, както и на комисиите в ЕП по петиции и по земеделие (единствен български евродепутат в агро-комисията). Също така Мария Неделчева е зам.-член в комисиите по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи и по правата на жените и равенство на половете. В интервю г-жа Неделчева заяви: "Не мисля, че имаме големи различия с другите в ЕС. Имаме еднаква дистанция между гражданите и институциите, еднакво желание по-активно да участваме във вземането на решения."


Ивайло Калфин е бивш министър на външните работи на България. Той е ръководител на Делегацията на българските социалисти в ЕП, в Групата "Социалисти и Демократи" (С&Д). Заместник-председател е на Комисията по бюджети и е зам.-член в комисиите по промишленост, изследвания и енергетика и по бюджетен контрол. В интервю за Портал ЕВРОПА г-н Калфин заяви: "В България все още има много силен ентусиазъм към ЕС и сравнително ниско разбиране какво могат да направят българските граждани, за да защитят правата си. Въпрос на време и общи усилия е българските граждани да се възползват от правата си и да влияят върху формирането на европейските политики."

Всичко за евродепутатите, обобщено на Портал ЕВРОПА

Всичко за еврокомисарите, обобщено на Портал ЕВРОПА

Европа 2020 - гражданска визия

Инициатива "Взаимодействаме с Европейския парламент"


Председателят на Европейския парламент Йежи Бузек в България: "Няма свобода без солидарност"

Председателят на Комисията по култура и образование в ЕП Дорис Пак в България: "Европейската идентичност е като матрьошка"


Портал ЕВРОПА припомня: на 26 февруари 2010 г. България стана една от осемте европейски страни по поречието на Дунав, които подписаха декларация за необходимостта от обща стратегия за развитие на важни икономически области като туризма, образованието и развитието на селските райони. Страната ни заедно с Германия, Австрия, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Румъния се споразумяха да развият транспортната инфраструктура на реката, и да подобрят качеството на живот и на околната среда в региона. Унгарският външен министър Петер Балаж обаче отбеляза, че за Дунавската стратегия няма да бъдат отпускани допълнителни средства от Европейския съюз, а всички проекти, свързани с нея, ще бъдат финансирани от пренасочени кохезионни фондове. Целта на стратегията ще бъде да се подобри животът на 150 милиона души, които живеят в региона, заяви еврокомисарят по регионалната политика Йоханес Хан.

В края на януари Европарламентът гласува резолюция, в която призова ЕК да започне „възможно най-скоро“ обширни консултации с шестте държави по поречието на река Дунав за създаването на стратегия на ЕС за развитие на Дунавския регион. Сред вносителите на резолюцията бяха и българските евродепутати Андрей Ковачев (ЕНП), Евгени Кирилов и Ивайло Калфин (С&Д) и Филиз Хюсменова (АЛДЕ). В началото на февруари в германския град Улм се проведе първата от серията конференции, посветени на Дунавския регион. Следващата среща беше в края на същия месец в Будапеща. Предстоят форуми в Австрия и Словакия през април, в България – през май. Финалът на конференциите с участието на заинтересованите страни ще бъде през юни в Румъния. Дотогава шестте държави по поречието на р. Дунав трябва да бъдат поне в общи линии наясно с концепциите и предложенията си, за да може ЕК да представи до края на 2010 г. общата европейска стратегия за развитие на Дунавския регион. (информация на Vsekiden)



 
Заедно
Emissions radio
 
 
 
    Encore 
Audio
 
 
 
    Encore 
Analyses
 
 
 
    Encore 
Interactif
 
 
 
    Encore 
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia