Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Interviews
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Interviews

  • A+
  • A-
24-02-2006

ПАВЕЛ ТЕЛИЧКА: "ЗАДАЧАТА НА МВНР МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗПЪЛНЕНА, АКО ИЗБРАНИЯТ КОНСУЛТАНТ Е ДОСТАТЪЧНО ВЕЩ"

В специално интервю за Портал ЕВРОПА, бившият еврокомисар на Чешката република Павел Теличка, който в момента е съдружник в авторитетната консултантска агенция BXL Consultig в Брюксел, коментира обществената поръчка на МВнР, целяща да предотврати (както става ясно от документацията, получена от наш източник) задействането на предпазната клауза в Договора за присъединяване на България.

Г-н Теличка, спомняте ли си дали правителството на Чешката република е използвало услугите на чуждестранни консултанти и лобисти в периода на подготовката на присъединяването на страната към Европейския съюз?

Зависи какво конкретно имате предвид, като казвате за “период на подготовка на присъединяването”. Ако въпросът ви се отнася за процеса на преговорите за присъединяване и ратификационния период, то отговорът е – не. Не сме ползвали консултантски фирми или лобисти. От друга страна, в най-ранните етапи на процеса на интеграция на Чехия към ЕС сме ползвали, за кратък период, услугите на бившия вицепрезидент на Комисията г-н Х. Кристофърсън. Характерът на тези услуги бе главно под формата на “брейнсторминг”.

В кой момент на процеса на присъединяване на една държава към ЕС би било най-удачно да се търсят консултанти и лобисти, г-н Теличка, за да има реален ефект от дейността им?

С радост отговарям подробно на вашия въпрос. Сигурен съм, че за правителството тази обществената поръчка е предпазна мярка, специален допълнителен инструмент, с който да се допълнят политическите и дипломатически действия на българските власти и политически субекти. С други думи, сигурен съм, че политическото и дипломатическо лобиране е в ход не от вчера. Не бих могъл да си представя, че е иначе. В този контекст, ако спечелилата консултантска фирма бъде избрана много бързо, оставащото до края на годината време би могло и да стигне. Всъщност реалният ефект ще зависи в най-голяма степен от размаха, вещината и способностите на избраната фирма, а не толкова от времето. Казвайки това, ми се струва малко неясно какво точно се има пред вид под цел номер 3...? ( Под номер 3 в Целите на обществената поръчка, според документа, предоставен от източник на Портал ЕВРОПА, е записано: “Увеличаване на подкрепата за приемането на Република България за член на ЕС през 2007 година в ключови държави, а именно: Германия, Франция, Холандия, Дания.” – бел. ред.) За властите в тези страни ли говорим или за обществото? Ако е първото, тогава казаното по-горе от мен е приложимо; ако възложителят има предвид общественото мнение, тогава няма да е реалистично.

Как ви се струва, г-н Теличка, сумата на тази обществена поръчка? Възложителят предлага 200 000 лв., което е еквивалент на 100 000 евро?

Трябва да призная, че не зная какви точно услуги и за колко точно време ще иска българското правителство от изпълнителя на поръчката. Ако съдя по това това, което научавам от вас, финансовата сума ми изглежда в стандартния обем.

Има и имала ли е интерес BXL Consulting Ltd. към участие в обществени поръчки, чийто възложител е българското правителство?

Нашата фирма работи основно за крупни корпоративни клиенти, европейски и американски. Известно време сме работили и за кубински дисиденти, както и за правителството на една източноевропейска страна. Съвсем наскоро решихме да участваме в обществена поръчка, която касае една балканска страна. Все още нищо във или за България. Може би в бъдеще.

Подробности за целите и обекта на обществената поръчка можете да намерите тук: http://www.europe.bg/htmls/page.php?id=4586&category=223



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia