Europe.bg
  Page d’accueil - Le Parlement europeen - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Le Parlement europeen / Analyses

  • A+
  • A-
26-07-2009

Ирако-американското споразумение за сигурност

Представители на иракски политически партии посетиха България в периода 30 юни - 7 юли 2009 г. Те дойдоха на обучение, осигурено от Националния Демократически Институт, САЩ. Водещи български журналисти, социолози, ПР специалисти и кандидати от листите на политическите партии в страната представиха своите гледни точки за предстоящите парламентарни избори. Иракските гости наблюдаваха предизборната кампания както в София, така и в други градове, видяха откриването и закриването на изборния ден, присъстваха на пресконференциите на партиите в НДК в изборната нощ.

На 30-ти юни 2009 американските войски напуснаха иракските градове и се изтеглиха в своите бази.

По този повод един от иракските делегати в България, г-н Бахаудин Накхшбанди, съветник на иракския вицепрезидент г-н Тарик Ал-Хашими сподели мнението си относно Ирако-американското споразумение за сигурност.

Портал ЕВРОПА има удоволствието да ви представи тази гледна точка.

На 14 декември 2008 г. иракският министър-председател Нури Ал-Малики и бившият американски президент Джордж Буш подписаха споразумение за сигурност между Ирак и САЩ. На състоялата се пресконференция по случая, иракският журналист Ментадар Алзаиди замери г-н Буш с обувката си. В последствие, на 30-ти юни 2009 г. бяха проведени множество празненства по случай изтеглянето на американските войски.

За американците, този вид споразумения се наричат „executive agreement” – с други думи споразумение между правителството на САЩ и правителството на друга държава без ратификация от Конгреса. То се отличава по своята бързина на приемане, защото не е нужно да се премине през всички процедури на един договор, както и не е нужно да се предложи за гласуване пред Конгреса. За да влезе споразумението в сила е необходим единствено подписът на презитента на САЩ. Зараждането на ирако-американското споразумение започва в средата на 2007 г. На 26-ти Август 2007 г. се подписа меморандум за дълготрайни взаимоотношения и сътрудничество между САЩ и Ирак. Меморандумът обхваща следните три сфери: 1. Политика и дипломация, 2. Култура и икономика, 3. Сфера на сигурност.

Споразумението за сигурност се състои от две части: Стратегическо рамково споразумение (SFA) и на Споразумение за правно регламентиране на чужди военни сили (SOFA). За разлика от Стратегическото рамково споразумение, Споразумението за правно регламентиране на чужди военни сили се сблъсква със следните затруднения:

1. Проблеми с медиите и пропаганда.

2. Противопоставяне на арабския и останалия свят на политиката на САЩ.

3. Уреждането на иранско-американските, сирийско-американските конфликти, както и тези между арабските националисти и САЩ.

Освен това, споразумението за сигурност има две страни за Ирак - положителна и отрицателна.

Отрицателната се състои в това, че:

1. Споразумението се разглежда като най-малкото възможно зло.

2. Споразумението не зачита компенсациите за предишния период.

3. Споразумението нарушава суверенитета на Ирак.

Като позитиви за Ирак се отбелязва постигнатото:

1. САЩ се задължава да възпира всякакви заплахи срещу Ирак.

2. Всички военни действия на САЩ на територията на Ирак са възможни само с удобрението на иракското правителство.

3. САЩ трябва да спазва иракските закони за околната среда.

4. Ирак поема контрола на въздушното си пространство (контрол и наблюдение).

5. Иракското правителство поема правния контрол за действията на американските войници извън техните бази.

6. Създава възможност за наблюдение на американските военни части в Ирак.

7. Забранява се износът на иракска валута от американски войници.

Иракската ислямиска партия и иракския фронт „Tawafuq” успяха да изготвят документ за политическа реформа като условие за подписване на споразумението. Документът задължава правителството да приложи множество реформи, за да настъпи промяна в политическата ситуация в Ирак. По думите на г-н Бахаудин Накхшбанди, засега нищо съществено не е предприето заради слабостта на бившия официален говорител на иракския парламент, г-н Махмуд Ал-Машхадани. Ирак се надява документът да влезе в сила благодарение на новия председател на парламента г-н Аяд Ал-Самаре.


Коментар на Бахаудин Накхшбанди, съветник на иракския вицепрезидент г-н Тарик Ал-Хашими, предоставен специално за Портал ЕВРОПА.

Авторът е член на политическото бюро на Иракската ислямска партия - която е трета политическа сила в страната и участва в правителството.



 
Заедно
2009: Elections
 
 
 
    Encore 
Emissions radio
 
 
 
    Encore 
Analyses
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Événement
 
 
 
    Encore 
Le Parlement europeen
 
 
 
    Encore 
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia