ЕК МОЖЕ ДА НИ НАМАЛИ КВОТИТЕ ЗА ВРЕДНИ ГАЗОВЕ
Брюксел възнамерява значително да намали квотите на България за вредните емисии за периода 2008 - 2012 г. Според експертна прогноза на Дойче банк става въпрос за свиване с 21%, съобщава "Дневник".
В момента Брюксел не е одобрил нито един от двата български плана за разпределение на квоти за вредни емисии. Този за 2007 г. беше изпратен в началото на годината и се очакваше до май да има резултат. Планът за 2008-2012 г. отпътува към комисията през април. Оттам казаха, че се очаква решението за намаляването на квотите да бъде взето в края на октомври заедно с одобряването на плана за 2007 г.
Заради забавянето на плановете предприятията у нас не знаят колко вредни газове им се полага да изпускат в атмосферата и дали няма да превишат квотата си, каза председателят на металургичната камара Политими Паунова. Според нея, ако след одобрението на плана се окаже, че компаниите са превишили нормите, те не трябва да бъдат санкционирани.
От тази година фирмите трябваше да се включат в европейската схема за търговия с емисии, но това може да стане едва след като получат квотата си, посочва "Дневник". В момента предприятията могат само да купуват емисии на чужди борси и да ги препродават, обясни Стефан Дишовски от екоминистерството. Той каза, че няма никаква информация от Европейската комисия и сега тя не е изпращала забележки.
България ще загуби част от квотата си, защото предложението на правителството за емисиите е прекалено голямо, каза Марк Луис, енергиен анализатор и автор на доклада на Дойче банк. Според него то е в разрез с европейската директива за схемата за търговия с вредни емисии и е доста по-високо от квотите, препоръчани на България от Европейската агенция по околна среда. "ЕК по-скоро ще вземе за показател стойностите на агенцията", смята Луис.
В доклада си експертът подчертава, че прогнозата му може да не е съвсем точна, защото българският план има "сериозен проблем с прозрачността". Луис коментира, че от предложението не става ясно как точно България смята да разпредели емисиите и не е спазен форматът на предложението, за който настоява ЕК. "Плановете на много страни са сложни, но българският и румънският са изключително объркващи и неясни", каза Луис. Той отказа да коментира дали причината за това е непознаване на европейските правила, или става дума за опит за подвеждане.