Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
26-10-2007

ЕС ПРИЕ КВОТИТЕ ЗА ПАРНИКОВИ ГАЗОВЕ ЗА БЪЛГАРИЯ

Днес Европейската комисия прие решенията относно предложения от България национален план за разпределение на квоти за емисии от въглероден диоксид (CO2) за 2007 г. и периода 2008 - 2012 г. от Схемата за търговия с емисии на ЕС (ЕСТЕ), съобщава Рапид. България, която е член на ЕС от началото на тази година, трябваше в допълнение към плана за втория период на ЕСТЕ да изготви и план за 2007 г. - последната година от първия период на ЕСТЕ. Одобрената годишна квота за България за периода 2008 - 2012 г. е 42.3 милиона тона CO2, или с 37.4 % по-малко от предложения размер. ЕСТЕ осигурява съкращаване на емисиите на парникови газове от енергийния и промишления сектор при възможно най-ниски разходи за икономиките на страните, като по този начин помага на ЕС и държавите-членки да спазят ангажиментите по Протокола от Киото.

Комисарят по околната среда Ставрос Димас заяви: „Днешното решение завършва процеса на оценка за втория период на ЕСТЕ. С него ние определихме общ лимит за квотите за ЕС за периода 2008 - 2012 г. от 2.08милиарда годишно, след като съкратихме размера на квотите, разпределени за втория период, с повече от 10 %. Така ние гарантирахме силен пазар с действително съкращаване на емисиите, което представлява съществен принос в посока спазването на фиксираната в Протокола от Киото цел."

Оценка на Националните планове за разпределение на емисионни квоти

Вследствие решенията на Комисията от ноември 2006 г., януари г., февруари, март, април, май, юни, юли, август и октомври 2007 г., България е 27-мата държава, чийто национален план за разпределение (НПР) за периода 2008 - 2012 г. Комисията трябваше да разгледа.

НПР определят лимит за дела на всяка държава-членка в общите количества CO2, които е допустимо да отделят инсталациите от обсега на ЕСТЕ, и уточняват емисионната квота за CO2, която ще получи всеки завод.

Комисията е натоварена с оценката на предложените от държавите-членки НПР в съответствие с 12 критерия за разпределение, изброени в директивата относно търговията с емисионни квоти. Комисията е в правото си да приеме един план частично или изцяло.

Критериите за оценка целят, освен друго, да гарантират, че плановете са съвместими: а) с целта за спазване на ангажиментите на ЕС и на държавите-членки по Протокола от Киото, б) с действително доказаните емисии, съобщени в годишните доклади на Комисията относно напредъка и в) с технологичния потенциал за съкращаване на емисиите. Други критерии за оценка са свързани с принципа за равнопоставеност, с правилата на ЕС в областта на конкуренцията и на държавните помощи и с технически аспекти. За тази цел Комисията изисква НПР на България да бъде изменен както следва:

За 2007 г.

• Общият размер на квотите не може да надвишава 42.3 милиона.
• Необходимо е да се предостави повече информация относно начина, по който ще бъдат третирани новите участници в схемата.
• Необходимо е да се предостави пълен списък на всички обхванати от НПР инсталации, заедно с размера на квотите, които ще им бъдат предоставени.
• Трябва да се отменят няколко запланувани корекции постфактум.

За 2008 г. - 2012 г.:

• Годишният размер на квотите не може да надвишава 42.3 милиона.
• Необходимо е общият размер на квотите да включва резерв за кредити, които да бъдат отпускани за проекти за съкращаване на емисиите от българските инсталации, обхванати от ЕСТЕ, и които да се изпълняват в рамките на Механизма за съвместно изпълнение на Протокола от Киото. Квотите, определени за инсталациите, провеждащи съответните дейности, следва да бъдат съответно занижени.
• Необходимо е да се предостави повече информация относно начина, по който ще бъдат третирани новите участници в схемата.
• Необходимо е да се предостави пълен списък на всички обхванати от НПР инсталации, заедно с размера на квотите, които ще им бъдат предоставени.
• Трябва да се отменят няколко запланувани корекции постфактум.
• Максималният общ размер на кредитите по проекти по Протокола от Киото (СЕРЕ и ЕРЕ), които могат да бъдат използвани от българските инсталации за постигане на съответствие с изискванията, трябва да бъде намален до не повече от 12.55 % от размера на квотата, определена за всяка инсталация.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia