ЕК НЯМА ДА ПРОМЕНЯ КВОТИТЕ ЗА ПАРНИКОВИ ГАЗОВЕ ЗА БЪЛГАРИЯ
Възможно е да се стигне до затваряне на производства, заводи и до голямо увеличаване на цените на топло и електроенергията, ако българската квота за емисии на парникови газове, определени от Европейската комисия, останат на това равнище. За това предупредиха в сряда министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров и браншови представители от Българската стопанска камара, съобщава Mediapool.
България е сериозно ощетена от решението на ЕК и ще предприеме всички стъпки за преразглеждането му, заяви Чакъров. От продавач на емисии, с направената от ЕК редукция на квотата България ще се превърне в купувач, посочи той.
В края на октомври ЕК реши да намали годишната емисия парникови газове за България от 67 на 42 млн. тона. Решението влиза в сила от 2008 г.
В ЕК не е отчетено, че България затваря блокове III и IV на АЕЦ "Козлодуй" и е за прогнозен ръст на БВП от 5.2%. ЕК обяви, че ръстът на България през 2009-2010 г. се очаква да бъде 6.1-6.2%, а правителството прогнозира ръст 6.8-6.9% годишно за този период, отбеляза още министърът.
Чакъров уточни какви ще са стъпките, които ще бъдат предприети от страна на правителството оттук нататък. На 22 ноември в Брюксел български министри и представители на БСК ще запознаят с аргументите си посланиците на всички страни членки на ЕС. Ако това не помогне, последната опция на България е да предприеме съдебна процедура срещу решението на ЕК.
От Брюксел обаче попариха надеждите за преразглеждане на решението за квотите. Барбара Хелфрих, говорител на еврокомисаря по околната среда Ставрос Димас, заяви за БНР, че няма случай, при който ЕК да е променила решението си по национален план за допустимия обем вредни емисии.
"Тези планове са задължителни и вече имат силата на закон, освен ако няма грешка в изчислението. ЕК не може и няма да промени решението си, което вече е взела", каза Хелфрих. Тя добави, че единствената възможност за страна-членка, недоволна от решението, е да се обърне към Съда на европейските общности в Люксембург.