БОСНА Е ПО-ГОЛЯМА ЗАПЛАХА ЗА БАЛКАНИТЕ ОТ КОСОВО
Бъдещето на Босна, която в момента се състои от две части с голяма автономия, представлява „по-сериозна" заплаха за стабилността на Балканите от Косово, заяви председателят на ЕС Янез Янеша, цитиран от Еubusiness.
„Босна и Херцеговина е по-сериозен проблем за стабилността на западните Балкани", заяви Янша пред чуждестранни журналисти в Любляна.
„За Косово е ясно какво ще стане, въпросът е по-скоро как да стане", посочи министър-председателя на Словения, намеквайки, че независимостта е неизбежна за сръбската провинция.
След войната от 1992 - 1995г., Босна се състои от две много автономни половини - сръбската Република Сръбска и мюсюлмано-хърватската федерация. Всяка си има собствен парламент, правителство и полиция.
„За Босна въпросът е: работят ли споразуменията от Дейтън? Първо трябва да видим дали споразумението от Дейтън работи", заяви Янша.
В дългосрочна перспектива, „не е възможно да има държава, която да не може да се управлява сама и да се нуждае от международни управители", добави той, насочвайки към Мирослав Лайчак, който на 1 юли 2007г. пое поста върховен представител на ЕС в Босна.
Босна бе изправена пред дълбока криза по-късно през годината, когато премиера Никола Спирич подаде оставка на 1 ноември в знак на протест срещу мерките на Лайчак за подобряването на работата на централните институции.
Босненските сърби смятат, че мерките несправедливо ще ограничат правата им. Кризата обаче бе разрешена и Спирич се върна на поста си в края на декември.