Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
26-09-2009

Световната банка критикува България за формирането и разпределението на държавните такси

Световната банка открива сериозни недостатъци при формирането на държавните такси в България. Доклад на експерти на банката показва, че политиката за формирането на тези такси е некоординирана, непоследователна и непрозрачна, съобщава БНР.

От 2005 до 2008 година таксите у нас са поскъпнали средно с около 60 процента. По закон те трябва да са такива, че да покриват разходите за определена услуга, която администрацията извършва. Някои държавни агенции запазват значителен дял - до 75 процента от събраните средства, и ги разпределят за премии, което на практика е незаконно.

На закона противоречат и т.нар. "ограничителни такси", твърдят експертите от Световната банка. Като пример за такъв вид такса, в доклада се посочва изискването туроператорите да плащат 5 хил. лева за регистрация. Толкова плащат и онези, които искат разрешително за откриване на хотел с над 500 стаи, което е много по-сложна задача от администрацията и трябва да се прегледат множество технически документи, да се правят и проверки на място.

Според експертите от Световната банка, целта на високата за туроператорите такса не е да отрази реципрочни административни усилия или разходи, а да ограничи конкуренцията. Подобен е и примерът с такса за откриване на аптека - и тя е 5 хил. лева. Целта там е да не се отварят сезонни аптеки в курортите, тъй като се счита, че подобни обекти са по-скоро импровизирани и продават фалшиви продукти.

Ролята на таксите обаче не е да оказва регулация на пазара, посочват от Световната банка.

Съветите към администрацията са да се заложи на принципа възстановяване на разходи при ценообразуването, да се разпишат ясни критерии за изчисляването на таксите. Сериозно трябва да се помисли и върху въпроса на кои агенции да се позволи да запазват приходи и на кои не. Ограничителните такси обаче трябва да отпаднат.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia