Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
06-01-2010

ЕС трябва да отвори врати за нови държави-членки, смята Мадрид

Вече няма никаква причина да се поставят пречки пред политиката на отворени врати на Европейския съюз, след като е в сила Договорът от Лисабон, който ускорява и улеснява процеса на вземане на решения.

Това каза пред журналисти в Мадрид във вторник Мигел Анхел Моратинос, външен министър на Испания, която е ротационен председател на ЕС, съобщи EUbusiness.

Според Испания е „фундаментално” важно ЕС да отвори вратите си за нови държави-членки и това послание трябва да бъде разпространено.

EUbusiness припомня, че няколко лидери на европейски държави, сред които френският президент Никола Саркози казваха, че ЕС не може да приема нови членове без действащ Лисабонски договор – документ, който в крайна сметка бе одобрен на втори пореден референдум в Ирландия през октомври 2008 г. В края на 2009 г. Сърбия официално се кандидатира за член на ЕС – почти петнадесет години след разпадането на Югославия.  

Моратинос коментира, че Босна и Херцеговина е „най-крехката” от държавите, които бяха в състава на бивша Югославия и затова, като ротационен председател на ЕС, Испания ще й отдели специално внимание през следващите месеци. 

Дипломатът заяви, че Испания няма да признае независимостта на Косово по време на своето председателство, като обаче ще има „конструктивно отношение” към властите в Косово. Косово, в което мнозинството е от етнически албанци, обяви едностранно независимост от Сърбия през февруари 2008 г. Сред държавите, които признаха новата държава, са САЦ и повечето членки на ЕС, но без Испания, която не иска да прави прецедент за своите региони, в които сепаратизмът е силен.

Що се отнася до Турция, която започна преговори през 2005 г., „…процесът ще бъде дълъг”, каза испанският външен министър. EUbusiness припомня, че Мадрид е подкрепил влизането на Турция в ЕС, обаче държави като Франция и Германия се противопоставят на това и предлагат в замяна статут на „привилегировано партньорство”.

Пред репортерите Моратинос коментира и кандидатурата за членство на Исландия, подадена през юли 2009 г. Според него Исландия може да стане член на ЕС през 2012 г., понеже вече е в Европейското икономическо пространство.

ОЩЕ ЗА ИСПАНСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО. 



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia