Статутът на Косово обърква плановете за регионалното сътрудничество на ЕС
Скорошните усилия на ЕС за увеличаване на регионалното сътрудничество в Западните Балкани разкриха, че сръбският отказ за признаване на независимостта на бившата си провинция Косово и разделението между страните-членки относно статута на новия международен играч усложняват стратегиите на Съюза, съобщава "Еурактив".
На 6 март испанското председателство на ЕС предложи да се състои среща на високо равнище в Сараево през юни между Съюза и представители от Балканите, за да се „засили европейската перспектива на региона", цитира „Еурактив" репортер на АФП.
„Трябва да покажем на балканските държави, че продължаваме да се интересуваме от региона, сега дори повече, отколкото преди десет години", заявиха в съвместно изявление Испания и Италия. В него още се казва, че партньори на ЕС като САЩ, Русия и Турция може да бъдат поканени да присъстват на част от срещата.
На фона на тази среща ще се проведе и неформална конференция на държавните глави, която ще се проведе в Блед (Словения) на 20 март, въпреки че все още е спорно нейното провеждане поради факта, че трябва да се настанят на една маса Белград и Прищина.
Министърът на външните работи на Словения Самуел Збогар смята, че няма да има проблем представителите на Косово да участват в конференцията, тъй като страните ще участват без да се записват имената им и органът на ООН, представляващ Косово - ЮМНИК също ще бъде поканен.
Но остава въпросът как предвидените срещи в Блед и Сараево ще бъдат проведени без да се развалят отношенията с Белград или Прищина. В усилията си на посредник Испания, една от държавите-членки, която не признава независимостта на Косово, твърди, че е безпристрастна в ролята си на страна, председателстваща ЕС.
И докато европейските дипломати се опитват да намерят бързи начини за регионално сътрудничество, Русия предприе стъпки в заздравяване на влиянието си в Западните Балкани, чрез газовата компания „Газпром", обявявайки възможното участие в проекта „Южен поток" на Република Сръбска, която е в състава на Босна и Херцеговина.