Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
23-03-2010

Марк Грей: Готовността за реформи трябва да се превърне в действие

Говорителят на Европейската комисията Марк Грей представи на брифинг в Брюксел междинния доклад на ЕК за напредъка на България в областите правосъдие и вътрешни работи, като подчерта, че той е кратък и технически, а политическите изводи ще бъдат направени в годишния доклад на ЕК през юли.

Междинният доклад отразява предприетите от България мерки по специално определените в Механизма за наблюдение показатели (бенчмаркове) от юли 2009 г. насам. Говорителят Марк Грей отчете пред журналистите в Брюксел, че България е стартирала редица реформи, които показват воля за справяне с проблемите. Все още обаче има малко реални действия в борбата с корупцията, заяви той. В началото на пресконференцията Грей повтори накратко основните изводи от доклада.

От 2008 г. България е отговорила на редица препоръки на ЕК, като са налице редица постигнати успехи, но въпреки това някои важни съдебни дела все още протичат неоправдано бавно. През втората половина на 2009 г. репутацията на съдебната система бе подкопана от подозрения за тежка корупция при назначения на висши длъжности и тези случаи трябва да бъдат задълбочено проучени. Продължават и забавянията по важните дела и все още няма присъди по знаковите дела, каза говорителят.

Грей похвали реформите в митниците и приходните администрации в България. Той представи също доклада за Румъния.

Румъния не поддържа стъпките на реформите, а капацитетът на правосъдната система допълнително се влошава в тази страна, заяви той по отношение на втория доклад.

Двата доклада показват, според говорителя, че механизмът за сътрудничество и проверка е важен инструмент за поддържане на реформите. Действията по препоръките трябва да станат национален приоритет, като България трябва да разшири усилията си за реформи, а Румъния да подобри взаимодействието между политическите играчи.

По време на пресконференцията на няколко пъти Марк Грей бе запитан от журналисти дали наистина има напредък на двете страни, при положение че изводи със сходна формулирова се повтарят на всеки подобен брифинг. След като представи основните моменти от двата последни документа, Грей отговори, че правителствата в София и Букурещ са отворени за сътрудничество и определено има постигнат напредък в сравнение с началната точка през 2007 г. - когато двете държави се присъединиха към Европейския съюз.

През последните три години Инспекторатът към ВСС провери почти всички съдилища и издава препоръки, по които се действа. Законът за конфликт на интереси също е в резултат на препоръките на ЕК. През 2009 г. бе приет и закон за забрана на заменки. Създадени са съвместни екипи за борба с организираната престъпност. Има определен напредък, но разбира се има и неща които трябва бъдат направени - бе казано още на пресконференцията във вторник.

Марк Грей отказа да отговори кога ще бъде отменен Механизмът за наблюдение, защото това не зависи от Комисията, а от двете правителства, както поясни той.

11 от 25 проекта по ОП "Околна среда" са блокирани, коментира Грей в отговор на въпрос колко европейски средства са спрени за двете страни към момента.

На въпрос дали механизмите за наблюдение на България и Румъния ще се отразят на перспективите за членство на Хърватия, Грей отговори, че не бива двата въпроса да се смесват и че въпросът за Хърватия ще бъде решен когато дойде време за членство.

Пълен текст на доклада - html.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia