"Трансперънси интернешънъл" критикува новите назначение на четирима бивши еврокомисари
Международната неправителствена организация „Трансперънси Интернешънъл" (Transparency International), която се бори против корупцията изрази „силната си загриженост" след като четирима комисари от състава на комисията Барозу-I приеха постове в частния сектор, предаде „Еурактив".
Яростни дебати породи информацията, че Бенита Фереро-Валднер от Австрия - европейски комисар по външните отношения и европейската политика, германецът Гюнтер Ферхойген (предприятия и промишленост), ирландецът Чарли Маккрийви - еврокомисар по въпросите на вътрешния пазар и българският комисар Меглена Кунева (защита на потребителите) са поели корпоративни постове.
Въпросните компании може да имат полза от предишната длъжност на новите си служители, след като са ги назначали в рамките на по-малко от една година след напускането им на ЕК, се казва в прессъобщение на „Трансперънси".
Още от Портал ЕВРОПА:Кариерите на еврокомисарите (22.01.2007 г.)
Мътна прозрачност. Лобизмът в ЕС, САЩ и България (12.06.2006 г.)
Комисията "Барозу" ІІ - кой кой е (27.11.2009 г.)„Еурактив" припомня, че според Кодекса на поведение на ЕК бившите еврокомисари не могат да приемат длъжности, които са свързани с предишните им ресори за период от поне една година.
Маккрийви наскоро пое пост на неизпълнителен директор в ирландската авиокомпания „Ryanair". Фереро-Валднер е член на надзорния съвет на германската презастрахователни компания „"Мюних ре".
Според съобщения в пресата, Ферхойген се е присъединил към Британската банка „Royal Bank", докато Кунева е одобрена за член на Управителния съвет във френската „BNP Paribas". Тя паралелно е и политически съветник на европейския комисар по транспорта Сийм Калас.
ЕК вече одобри поста на Чарли Маккрийви, докато дискусиите за длъжностите на Ферхойген и Кунева се очаква да се проведат през следващите седмици.
Въпреки това международната неправителствена организация настоява да се преразгледа Кодексът на поведение на ЕК. „Трансперънси" настоява периодът от една година да се увеличи на две и да се въведат по-прозрачни процедури при оценяването дали бъдещата длъжност е съвместима със задълженията на бившия комисар.