Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
23-06-2010

Разширяването на ЕС не е сред приоритетите на белгийското председателство

Белгия, която ще поеме ротационното председателство на ЕС от 1 юли, не посочи разширяването сред приоритетите на председателството, но се очаква да помогне на Хърватия и Исландия да достигнат важен етап в присъединяването им през следващите шест месеца, съобщава „Еурактив".

Хърватия би трябвало да приключи преговорите за присъединяване към ЕС по време на белгийското председателство, а Исландия официално ще започне преговори за членство, твърдят политически анализатори.

В действителност референдумът в Словения преди две седмици премахна главната пречка пред членството на Загреб в ЕС. Дни по-късно Холандия и Словения отблокираха две от основните преговорни глави, което повиши надеждите на Хърватия, че ще стане 28-та страна-членка на Съюза.

По време на последната среща на върха на ЕС, европейските лидери препоръчаха отварянето на преговорите за присъединяване на Исландия.

Временният премиер на Белгия Ив Летерм заяви, че разширяването „трябва да бъде един от приоритетите" на белгийското председателство на ЕС, чиято външна политика се очаква да бъде доминирана от усилията на ЕС за въвеждане на новата дипломатическа служба на Съюза.

В съвместно изявление с председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу Летерм съобщи, че присъединяването към ЕС „трябва да се основава на заслугите". Трябва да се има предвид „способността на Съюза за приемане на нови членове", както и административният капацитет на страните за прилагане на правото на ЕС.

„Смятам, че както Европейският съюз, така и страните-кандидатки трябва да бъдат взети сериозно", подчерта Летерм.

Въпреки това анализатори очакват, че държавите-кандидатки от Западните Балкани ще останат на заден план. Очаква се Белгия да постигне напредък за либерализиране на визовия режим с Босна и Албания и може би да уреди въпроса със статута на Косово.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia