Жозе Барозу: Трябва да направим повече заедно, за да вдъхнем доверие на гражданите и потребителите
Изправен пред спадащата популярност на институциите на ЕС, председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу обвини столиците на страните за това, че не защитават европейския проект по време на икономическата криза, предават от EUObserver.
Резултати от "Евробарометър", публикувани миналата седмица, посочват, че подкрепата за европейските институции намалява в целия континент, което според Барозу, се дължи на икономическата криза. Според него, е "нормално" доверието на гражданите да намалява в такива моменти.
Според проучването, проведено през май и публикувано миналата седмица, по-малко от половината от гражданите на ЕС (49%) смятат, че членството на страната им в ЕС е "нещо добро" - най-ниската стойност от седем години. Същевременно доверието към институциите на Съюза е спаднало до 42 процента, седем пункта, в сравнение с есента на 2009 година.
"Признавам, че трябва да направим повече заедно, за да вдъхнем доверие на гражданите и потребителите. Но искам също така и да казвам истината: ние няма да разрешим проблемите си, ако всяка страна разглежда европейския проект като свой собствен", каза португалският политик. Всъщност, това не е случаят в момента. Когато нещата вървят добре, това е тяхна заслуга, когато нещо се обърка, това е по вина на Брюксел", добави той.
Председателят на комисията защити еврото като "изключителен успех" и посочи факта, че нито една от страните в ЕС не би могла да се справи с икономическата криза само със собствената си валута.
След като президентът на САЩ Барак Обама също призова за по-силна Европа, Барозу отбеляза: "Много е важен фактът, че това искане идва отвън, от един от нашите най-важни партньори."
По въпроса за по-силно икономическо управление на ЕС, което в момента е обект на обсъждане от страна на екип от експерти, Барозу обясни, че това трябва да означава повече координация между държавите-членки: "Накрая трябва да бъде приета стратегия. Няма друг правдоподобен начин, освен да се продължи с координацията, като се приемат и привилегиите на националните парламенти [за приемане на националните бюджети]."
В интервю за австрийския „Ди пресе" бившият председател на Европейската комисия Романо Проди също осъди липсата на "европейски дух", особено в контекста на пакета за финансова помощ на Гърция, който беше изготвен след месеци бавене от страна на държавите от еврозоната.