Преговорите по финансовия надзор в ЕС продължават на експертно ниво
Дискусиите по финансовото управление на ЕС срещнаха неочаквани спънки по време на срещата, организирана от постоянния председател на ЕС Херман ван Ромпой. 10 дни преди крайния срок, даден от лидерите на държавите-членки, за предприемане на конкретни мерки, все още се чуват „твърде много гласове, твърде много мнения, както обясни словашкият министър на финансите Иван Миклош, предаде Еubusness.
След четиричасови преговори неназован дипломат коментира: „"Не може да бъде изключена възможността при знаци за бъдещи икономически затруднения, някои правителства да бъдат по-малко склонни да засилят бюджетната си дисциплина от преди".
Заради сложната ситуация около дискусиите по националните фискални рамки наблюдението върху развитието на микроикономиката и санкциите за превишаване на определен процент бюджетен дефицит, ван Ромпой реши да възложи работата на експертите да продължи , така че той да докладва устно на лидерите на европейските страни на срещата на върха на 16 септември.
Словакия е деветте държави-членки, сред които България, които поискаха извънредните разходи, необходими за реформирането на пенсионните системи на държавите-членки, да се изключват при калкулирането на нивото на държавен дълг и дефицит, валидни при мониторинга на изпълнение на критериите от Маастрихт. Предстои диалог и по тази тема.
Засега министрите на финансите постигнаха широко съгласие, че Паркът за стабилност и растеж трябва да включва по-строги мерки, но все още няма единно мнение кога автоматичните санкции трябва да бъдат включвани.