Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
07-09-2010

Финансовите министри одобриха въвеждането на "Европейски семестър"

Европейските финансови министри постигнаха съгласие във вторник да представят бъдещите си планове за бюджета за преглед от страна на ЕК и другите европейски правителства. Тази действия са част от инициативата на ЕС за укрепване на бюджетните правила, съобщава „Ройтерс".

Процесът, наречен „Европейски семестър" трябва да започне от 2011 г. Правителствата на всички страни-членки на ЕС ще изпратят данни за очакваните бюджетни приходи и разходи на Комисията до края на април.

„Това е огромно подобрение в архитектурата на нашето икономическо управление", заяви европейският комисар по икономическите и валутните въпроси Оли Рен. Той твърди, че решението „ще ни помогне да се коригират дисбалансите и да се предотвратят отклоненията, когато държавите-членки подготвят своите национални бюджети и национални програми за реформи".

Изпълнителната власт на ЕС ще проверява дали представените бюджетни планове са в съответствие с икономическите насоки, поставени от ръководителите на ЕС. Също така ЕК ще следи дългосрочните национални планове за намаляване на дефицита и националните програми за реформи, които често трябва да бъдат придружавани от фискална консолидация.

След направения преглед Комисията ще напише становище, а след това европейските финансовите министри ще обсъдят проекти на бюджетните планове по време на редовната месечна среща преди края на юли.

Това би предоставило на Комисията и на министрите възможност за обсъждане на бюджетните планове на една страна-членка, които са в противоречие с по-рано заявената от въпросната държава фискална консолидация или програми за реформи. Те също така ще имат шанс да прегледат бюджетите или програмите за реформи, които ще имат силно въздействие върху други страни от ЕС и които все още не са гласувани в националните парламенти.

„Изпълнението на Европейския семестър ще подобри координацията в икономическата политика на ЕС и ще спомогне за укрепването на финансовата дисциплина, макроикономическата стабилност и растеж", заявиха европейските министрите, цитирани от „Ройтерс".

Прегледът на бюджетите ще се осъществява на ранен етап. По този начин няма да бъде засегнат суверенитетът на решенията на националните парламенти за окончателното бюджетно предложение. Прегледът на бюджетите няма да бъде детайлен, а ще се фокусира само върху основните параметри.

Държавите-членки постигнаха съгласие за създаването на нова институция за финансов надзор, надявайки се да предотвратят повторението на гръцката дългова криза, коментира АП. Бордът за системен риск ще бъде председателстван от президента на Европейската централна банка Жан-Клод Трише. Новата институция се нуждае от формалната подкрепа на ЕП по-късно този месец.

Европейските министри одобриха и предоставянето на втория транш от финансовата помощ за Гърция, възлизащ на 9 млрд. евро.

По време на срещата финансовите министри обсъдиха въвеждането на банков данък в ЕС, както и възможността да бъде въведена такса върху трансакциите. Правителствата се стремят да създават финансов буфер. Въпреки това министрите не успяха да постигнат съгласие за въвеждането на банковия данък и таксата върху трансакциите.

„Нека да е ясно, че ние няма да подкрепим предложения за Европейски спасителен фонд", каза британският финансов министър Джордж Озбърн.

Решения по тези въпроси няма да бъдат вземани сега. По-обширни дискусии ще бъдат проведени по време на неофициална среща на министрите на ЕС и управителите на централните банки в края на месеца.




 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia