Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
08-11-2010

Държавите от Вишеградската група призовават за обща европейска политика по отношение на ромите

Президентите на четири централноевропейски бивши комунистически държави в събота призоваха за единна европейска политика по отношение на ромското малцинство. Това е чувствителен въпрос в техния регион, коментира „ИЮбизнес".

„Нито една от страните, изправени пред проблема, е в състояние да го разреши сама", заяви президентът на Словакия Иван Гашпарович след среща с неговите колеги от Чехия, Унгария и Полша в чешкия град Карлови Вари.

„Необходимо е, в рамките на Европейския съюз, да ... се намери начин за комуникация (с ромите)", каза Гашпарович пред репортери след срещата на върха на държавите от т.нар. Вишеградската група.

Чехия, Унгария и Словакия често са критикувани от международната правозащитна организация за неизпълнение на задължението да интегрират бедните роми. Друга критика е, че те нямат достъпа до качествено образование.

„Но критиката е насочена само към тези, които искат да помогнат", оплака се словашкият президент.

Той помоли ЕС да помогне „ромите да не бъдат принуждавани да приемат това, което им даваме. Те трябва да могат да получат помощта във вид на сътрудничество, а не като нещо, на което имат право без да дават нищо в замяна".

Общият брой на ромското население в Чехия, Унгария и Словакия е около 1,5 милиона в сравнение с общия брой на населението в Европа, който е 10-12 милиона души.

Положението на ромите привлече вниманието на международната общност през последните месеци след като Франция разруши незаконните лагери и изпрати ромите обратно в Румъния и България.

Чешкият президент Вацлав Клаус, твърд евроскептик, заяви, че въпросът трябва да бъде подкрепен на европейско ниво чрез Шенгенската система, която позволява безвизово пътуване между 25 страни в ЕС.

„В това отношение Шенгенската система е премахнала въпроса за ромите от пан-европейското ниво. Ако не беше Шенген, нямаше да има масово изселване на роми във Франция", добави той.

Унгарският президент Пал Шмит заяви, че е необходимо да се позволи на младите роми да имат достъп до подходящо образование, да се създадат работни места за ромите и да бъдат премахнати всички предразсъдъци.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia