Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
09-11-2010

Eвропейската сметка палата предупреждава за сериозни грешки в плащанията на ЕС

Годишният доклад на Европейската сметна палата относно изпълнението на бюджета за 2009 г. показва, че плащанията от бюджета остават съществено засегнати от грешки, с изключение на две области на разходи - „Икономически и финансови въпроси" и „Административни и други разходи", съобщава Рапид.

Според доклада отчетите на Европейския съюз дават вярна представа за финансовото му състояние и за резултатите от операциите и паричните потоци. По своята значимост и отражение върху общото ниво на редовност отбелязаният спад има превес над нарастването на вероятния процент грешки в областта „Земеделие и природни ресурси".

Витор Калдейра, председател на Европейската сметна палата, казва: „Изчисленият от Палатата вероятен процент грешки в разходите за областта на политика „Сближаване" е значително по-нисък, отколкото през предходните години; също така през последните години. Палатата констатира намаление на грешките в бюджета като цяло."

Във връзка с възстановяванията на неправомерно изплатени суми Комисията е подобрила качеството на предоставяната от нея информация. Тя обаче все още не е напълно надеждна, тъй като съществуват слабости в системите на държавите-членки по отношение на докладването за тези корекции пред ЕК. Не е възможно да се направи разумно сравнение между информацията от Комисията и определения от Палатата вероятен процент грешки, твърдят експертите.

Тези и други заключения, представени в Годишния доклад на Европейската сметна палата относно изпълнението на бюджета на ЕС за 2009 г., потвърждават публикуваното по-рано тази година становище на Палатата относно ключовите рискове и предизвикателства при подобряването на финансовото управление на Европейския съюз. „Подобряването на качеството на разходите следва да бъде приоритет от първостепенно значение. Опростяването на законодателните рамки и въвеждането на разходно-ефективни системи за контрол за намаляване на риска от грешки следва да допринесат за осъществяването на тази цел", заявява г-н Калдейра.

Общият бюджет на ЕС се приема ежегодно от Съвета и Европейския парламент. Комисията отговаря изцяло или в сътрудничество с държавите членки за изпълнението на бюджета.

Годишният доклад на Сметната палата включва одитно становище, което разглежда дали отчетите на ЕС са пълни и точни и дали приходите и разходите са управлявани в съответствие с договорните и правните задължения. Това становище служи за основа при стартирането на процедурата за освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета, с която завършва годишният бюджетен процес на ЕС.

В качеството си на външен одитор на ЕС Европейската сметна палата допринася за подобряване на финансовото управление на ЕС. Тя утвърждава прозрачността и отчетността. Всяка година се извършва одит на финансовите отчети, приходите и разходните програми на ЕС, от които се извършват милиони плащания към бенефициенти в Съюза и извън неговите граници. Резултатите от този одит се представят на политическите органи на ЕС - Европейския парламент и Съвета - в Годишен доклад.

Годишният доклад на Палатата относно изпълнението на бюджета за 2009 г. може да бъде намерен на 22 официални езика на уебсайта на Палатата: www.eca.europa.eu . На същия уебсайт могат да бъдат намерени още информационна бележка към годишния доклад, както и раздел за често задавани въпроси.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia