Приемането ни в Шенген остава в дневния ред на срещата на вътрешните министри от ЕС
Въпреки очакваното холандско вето, приемането на България и Румъния в Шенген остава в дневния ред на предстоящото в четвъртък заседание на министрите на вътрешните работи от ЕС.
Полското председателство смята до последно да търси компромис по предложението си, което предвижда поетапно отваряне на границите, съобщава БНР. Първият ще е отпадане на контрола по въздушните и морските от 31 октомври. Следващият е отваряне и на сухопътните граници. Обаче датата ще бъде определена едва след юлския доклад на ЕК по мониторинговия механизъм и не се посочват никакви крайни срокове. Самото решение за разширяване на Шенген обаче трябва да бъде прието единодушно, с един-единствен законодателен акт. Това затруднява разговора със скептичните страни, сред които е и Финландия, обясниха източници от полското председателство.
За да ги успокоят, от полска страна са готови да предложат допълнителни политически и оперативни мерки за по-ефективна охрана на външните граници - като например изпращане на представители на ФРОНТЕКС по границата ни с Турция и внезапни проверки в района.
Ако в четвъртък не бъде взето решение, следващата най-ранна възможност за отваряне на въздушните граници е април 2012 г., защото този процес засяга въздушния трафик и се координира с авиационните оператори.
На фона на тези събития в писмо до ЕК холандски евродепутати определиха като шантаж, блокирането на румънско-унгарската граница с15 камиона с цветя, семена и разсад. Пратката е от Холандия и е предназначена за Румъния.
Три от камионите са върнати, два са конфискувани, а десет временно са задържани, според властите. Холандското посолство също изрази загриженост за ситуацията, а политическите наблюдатели наричат акцията на митничарите "отмъщение за очакваното холандско вето на 22 септември". Те припомнят, че след изразеното тази пролет несъгласие на Франция за приемането на Румъния в Шенген, тукашните власти заплашиха, че ще анулират сделки с френски компании за над 600 милиона евро.
По-късно Франция смекчи позицията си. Холандия изнася годишно за Румъния цветя и семена за около 20 милиона евро. Мотивите на митничарите за блокирането на пратките са, че се търси опасна бактерия и е необходимо време за нейното намиране и определяне.