Финландия е съгласна, че България и Румъния са изпълнили техническите изисквания за Шенген
На предстоящото заседание на министрите на вътрешните работи Финландия ще гласува "против" присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Това потвърдиха официално за БНР от постоянното представителство на страната към Европейския съюз.
Финландия е съгласна, че България и Румъния са изпълнили техническите изисквания, свързани с Шенген. Но заради недостатъчен напредък срещу корупцията и организираната престъпност ще гласува против присъединяването на двете страни. Това гласи съобщението, получено от Финландското постоянно представителство в Брюксел, в отговор на запитването каква ще бъде позицията на страната на утрешното заседание. На този етап от финландска страна не добавят допълнителни аргументи и не поставят срокове или конкретни условия, при които биха променили позицията си.
В началото на тази година властите в Хелзинки бяха първите, които се присъединиха към аргументите на Франция и Германия срещу влизането ни в Шенген. Неофициалните информации сега са, че Франция и Германия са смекчили позицията си и са готови да приемат предложения от полското председателство компромис за поетапно влизане на България и Румъния. Явно обаче това не важи за Финландия. Тя е една от страните със засилващи се антиемигранстски настроения. На последните парламентарни избори там през април евроскептичната и ксенофобска партия "Истински финландци" спечели една пета от гласовете, коментира БНР.
Според наблюдатели, мотивите на Финландия и на Холандия са свързани с вътрешнополитическата ситуация в двете страни и със засилените позиции на евроскептици и антиемигрантски настроени среди. Въпреки намеренията на Холандия и Финландия, премиерът Бойко Борисов заяви, че е оптимист: „България е изпълнила 100% критериите, които Европейският съюз е дал за Шенген. Сто процента. По това няма спор. Абсолютно подкрепяме полското председателство и решението. Всички в Европа знаят, че България е изпълнила 100% критериите от Шенген. Всяка държава има своите вътрешни проблеми".