Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
07-02-2006

ГЕРМАНИЯ ЩЕ ЗАПОЧНЕ ПРОЦЕСА ПО РАТИФИКАЦИЯ НА ДОГОВОРА ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА БЪЛГАРИЯ КЪМ ЕС ПРЕЗ ПРОЛЕТТА

Членството на България в ЕС, ситуацията в Косово, отношенията с Иран- това са едни от основните теми в разговорите на българския външен министър Калфин с неговите германски събеседници в Берлин.

Германия може да започне процеса на ратификация на българския договор за присъединяване към ЕС още преди очаквания през май доклад на Европейската комисия за реформите в страната. Така би могло да се коментира изявлението на германския външен министър Франк-Валтер Щайнмаер след днешната му среща с българския министър Ивайло Калфин в Берлин. “Процедурата ще започне през пролетта”, заяви министър Щайнмаер. Макар и да не спомена конкретни дати в това отношение германският външен министър даде да се разбере, че неговото министерство ще предложи в най-скоро време на федералното правителството да включи ратификацията в дневния си ред, а оттам да я внесе и в Бундестага:

Ние водим много интензивни разговори в това отношение с канцлерството, заяви Франк-Валтер Щайнмайер след срещата с българския си колега. Според Ивайло Калфин, ако Германия започне процеса на ратификация преди майския доклад на Европейската комисия, то това ще бъде политически сигнал за изпълнение на присъединителния договор не само от България, но и от страните в ЕС. И двамата външни министри обаче бяха категорични: тежката дума има Европейската комисия:

Така че ние очакваме следващия доклад на Европейската комисия, и разбира се, не можем да кажем, как ще бъде оценен напредъка в областта на икономиката, при реформите в правосъдието и в борбата срещу корупцията в България и Румъния, заяви Франк-Валтер Щайнмайер.

Ивайло Калфин припомни, че независимо от ратификацията на договора в отделните страни, Европейската комисия ще продължи да наблюдава България, като може да се стигне до включването на предпазни клаузи спрямо нея. “Точно това трябва да избегнем”, обобщи министър Калфин пред журналисти.

В разговора с германския си колега той е представил конкретни данни за извършения от България напредък в петте критикувани от Европейската комисия области. “В три от тях-земеделие, вътрешни работи и правосъдие, ни предстои още много работа”, каза самокритично българският външен министър пред журналисти. Той подчерта значението на приетите на първо четене поправки в конституцията, както и вече съществуващите законодателни промени, които водят до по-добра координация в системата на вътрешните работи и до повече ефикасност на правосъдието:

Запознах г-н Щайнмайер с това, което България прави за европейската интеграция. Мисля, че има политическа инерция, много неща се случват и най-хубавото е, че има политическа подкрепа за Европейския процес в България.

Българският министър Калфин се срещна и с председателите на парламентарните комисии по външни работи и европейски въпроси в Бундестага. Председателят на комисията по външни работи, християн-демократът Рупрехт Поленц е категоричен – Бундестагът ще ратифицира договора за присъединяване едва след като се запознае с майския доклад на Европейската комисия за напредъка на България. А председателят на комисията по европейски въпроси Матиас Висман заяви, че няма да бъдат направени политически отстъпки и че от България се очаква да докаже, че прилага на практика приетите законодателни реформи.

Няколко международни теми са били в центъра на разговорите на министър Калфин в Берлин: ситуацията на Балканите, атомната програма на Иран, както и ескалирането на напрежението в мюсюлманските страни по повод на публикувани в Европа, включително и България карикатури на пророка Мохамед. Външните министри на България и Германия подчертаха, че имат единно становище по тези проблеми: надяват се че Иран все пак ще се върне към преговорите за атомната му програма и че сегашните размирици в арабския свят не бива да прераснат в битка между културите. Германският външен министър е обещал и допълнителна подкрепа за освобождаването на българските медицински сестри в Либия при предстоящия си разговор със сина на Кадафи. Що се отнася до ситуацията на Балканите и по-конкретно: преговорите за бъдещия статут на Косово, Германия се надява на добра експертиза от страна на България. Или както каза председателят на парламентарната комисия по външни работи:

България познава региона много по-добре от нас и затова съветите на София са от особено значение за нас, заяви Рупрехт Поленц след срещата си с българския външен министър.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia