ОТНОВО СТЪПКИ ЗА СЪЖИВЯВАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОНСТИТУЦИЯ
Немският канцлер Ангела Меркел, френският президент Жак Ширак и други водачи на консервативни правителства в Европа работят по нова инициатива за съживяване на процеса на ратификация на Европейската конституция, съобщава вчера "Дер Шпигел".
Християндемократите от Берлин, Париж и Европейския парламент търсят на серия от тайни срещи пътища за истинско утвърждаване на основния европейски закон, който бе ратифициран в 14 европейски държави. Застоя на процеса започна през миналия юни, когато на референдумите във Франция и Холандия гражданите на двете страни казаха "не" на Конституцията.
Идеята на консерваторите предполага корекция на първите две глави от конституционния текст, които се отнасят за функционирането на Европа на 25-те и в които се признават основните граждански права. Корекцията ще е изложена в политическа декларация. Така целият този блок ще може да бъде подложен на повторно гласуване във Франция и Холандия.
Що се отнася до текста на трета глава, който е и най-бюрократичен, то той ще бъде представен на националните парламенти на страните-членки за одобрение. Ако процесът приключи с успех, то ще може да се каже, че Европейската конституция е ратифицирана. Самият процес на ратификация ще може да продължи от там, където бе прекъснат.
Основен тласък на тази нова инициатива за одобряване на основния европейски закон ще бъде даден по времето на германското председателство на ЕС през първото шестмесечие на идната година.
Фактът, че Германия ще направи решителни стъпки в тази насока, не представлява новост. Инициативата бе обявена от ръководителя на германската дипломация Франк-Валтер Щанмайер. Новините около последните стъпки дойдоха няколко седмици, след като френският министър на вътрешните работи Никола Саркози предложи текстът да бъде преработен, като Конституцията се съкрати и в нея бъдат включени само най-важните текстове. Президентите на Полша и Чехия Лех Качински и Вацлав Клаус също изразиха готовност за "дълбока промяна" на текста, отхвърлен във Франция и Холандия.