ЗАЩИТНИТЕ КЛАУЗИ: МЕЖДУ "УДАР ПО ИМИДЖА" И "ПОСТИЖЕНИЕ В ПРЕГОВОРНИЯ ПРОЦЕС"
Висши представители на НДСВ зоват да не сме черногледи спрямо защитните клаузи, те били много ефективни мерки, постигнати от България в преговорния процес; същевременно експерти от гражданския сектор повториха, че въвеждането на защитна клауза по глава "Правосъдие и вътрешен ред" би било удар по имиджа ни.
Директорът на авторитетната неправителствена организация Европейски институт г-жа Юлиана Николова коментира в неделя пред БНР, че ако бъде задействана защитната клауза по глава “Правосъдие и вътрешен ред”, част от правата, с които се ползват гражданите на съюза, няма да са достъпни за българите. Това ще бъде сериозен удар по правосъдната система и имиджа на България, категорична е Юлиана Николова. Тази клауза може да бъде задействана или отменена в продължение на три години след приемането на България в Европейския съюз, поясни още тя.
Да не гледаме “толкова черногледо” на въвеждането на предпазни клаузи и да не смятаме, че ще бъдем “втора ръка” член на ЕС призова пък в Пловдив зам.-председателят на НДСВ Николай Свинаров, цитиран от news.bg и БНР.
Колегата му Соломон Паси – председател на Комисията по външна политика в НС – заяви, че предпазните клаузи били “едни от най-ефективните мерки, които страната ни е постигнала в преговорния процес”.
Предпазните клаузи не означават непълноправен статут за България, защото те ни дават възможност да ползваме всички плюсове на “пълноправното членство” – по думите на Свинаров – “без да реализираме минуси от несвършена работа”.
Клаузите дават възможност за сравнително малки пропуски да бъде наложена сравнително малка санкция, защото в противен случай и за най-малкия пропуск трябваше да се налага най-голямата санкция, т.е. отлагане на членството на България в Европейския съюз, обясни Соломон Паси – допълва news.bg.
Паси и Свинаров са в Пловдив със свои колеги от царската партия на семинар за две годишнината от влизането на България в НАТО и “предизвикателствата пред присъединяването към ЕС” – отбелязват агенциите.