Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
26-04-2006

А. НЕЙТС: "ЗЕЛЕНИТЕ И ДОРИ СОЦИАЛИСТИТЕ СТАНАХА ТВЪРДЕ КРИТИЧНИ КЪМ РАЗШИРЯВАНЕТО НА ЕС"

Анеми Нейтс, председател на Европейската партия на либерали, демократи и реформа (ELDR), евродепутат от политическата група на либералите, бивш външен министър на Белгия, в специално интервю за Портал ЕВРОПА.

Г-жо Нейтс, в прес-съобщението на либералите се призовава за “справедлив дебат за България и Румъния”. Защо мислите, че той няма да е справедлив?

Опасявам се, че много от колегите ми в Европейския парламент ще се базират в изказванията и оценките си не върху фактите, свързани с напредъка на България и Румъния, а върху обстоятелствата около умората от разширяването на ЕС. Такава умора има в страните-основателки на ЕС, а не в кандидат-членките. А дебатът е за кандидат-членките. Колегите ми, които са противници на по-нататъшното разширяване на ЕС, за пръв път надигат глас и срещу навременното приемане на България и Румъния. Досега ставаше въпрос единствено за следващите разширявания. Знаем какво мислят хората във Франция и Холандия. Евро-депутатите, които не искат ЕС да се разширява, сега се хващат за всяка най-малка слабост, в случая у България и Румъния, и я експонират върху по-глобалния дебат. В началото на април, в Страсбург, на заседание на външната комисия на ЕП сякаш трите основни политически сили постигнаха предварителна договорка – а именно, че България и Румъния ще бъдат приети през 2007, и че за въвеждане на предпазните клаузи ще се обмисля по-късно, след приемането. Поне аз бях останала с такова впечатление в началото на април.

Кои политически групи са си сменили позициите оттогава насам?

Не зная, ще видим този следобед.

Казвате, че Елмар Брок е враждебен...

Въпросите, които сте видели, са формулирани от Елмар Брок. Не зная какво той ще каже днес на дебата, в момента самата аз подготвям изказването си... В действителност не сме имали истински дебат в комисията, не сме обсъждали в истинския смисъл на думата какво да е съдържанието на въпросите към ЕК, към Оли Рен.

Как ще протече дебатът – вие, либералите, струва ми се, сте доста информирани...?

Мисля, че дискусията ще се завърти около това, кой е за и кой е против да има т.нар. система за стриктно наблюдение след приемането. Сега нагласите изглежда са променени. Например групата на Зелените стана изключително скептична спрямо разширяването, не зная защо така си промениха позицията. Единствено либерал-демократите запазваме твърдата си и последователна позиция.

Г-жо Нейтс, на 3 април, когато се проведе последният дебат за България, социалистите и вие, либералите, бяхте доста критични спрямо прогреса ни...

Не бяхме критични... По-точно да си критичен е едно, а да рекламираш отлагане на членството за 2008, е различно.

На дневен ред ли е отлагане на членството на България?

След споменатата от мен дискусия на външната комисия на ЕП бях успокоена, че тази алтернатива не стои. Тогава трите главни политически сили се обявиха за членство през 2007. Сега обаче имаме промяна на гледните точки – и новото са последващият мониторинг и увеличеният брой на предполагаеми предпазни клаузи, които да бъдат наложени. С всичко това създаваме имидж на един колеблив парламент с разклатени позиции.

Ако България бъде приета със задействани предпазни клаузи, чия ще е вината?

Налага се да подготвя изказването си, ако имате други въпроси?

НДСВ и ДПС са членове на Либералния алианс. Те ли ви подтикнаха към изразяване на такава позиция – за враждебност на ЕНП?

Ние сме в непрекъснат контакт с всички партии, които са наши членове, включително с тези от България.

Срам ли ще е за България, ако има множество предпазни клаузи?

Няма да е срам, защото такива клаузи – макар че не се наричаха по същия начин – имаше и при новоприетите държави.

Вие казвате, че ЕНП се опитва да постави под въпрос процеса на разширяване. Имат ли значение позициите “ляво”-“дясно”, когато се отсъжда за България?

В Европейския парламент виждам, че крайната десница и крайната левица и Зелените стават все по-критично настроени към разширяването. Нашата политическа група подкрепя разширяването. Но дори сред евродепутатите-социалисти започват да се надигат ясни гласове срещу разширяването.

Бихте ли казали какво мислите за т.нар. "обръчи от фирми", за които говореше г-н Ахмед Доган, лидер на ДПС - ваша партия-членка?

Не бих искала да отговарям "ад хок" на един толкова важен въпрос. Темата е такава, че изисква задълбочен, прецизен анализ и категорична оценка. Ще отговоря на въпросите на Портал ЕВРОПА в следващите дни.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia