Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
02-05-2006

РЕШЕНИЕТО ЗА ЕВРОЧЛЕНСТВОТО НИ - НАЕСЕН?

България може да бъде принудена да чака до последната минута, за да разбере дали може да се присъедини към Европейския съюз следващата година. Това пише в статия на Джордж Паркър в британския вестник Financial Times

България може да бъде принудена да чака до последната минута, за да разбере дали може да се присъедини към Европейския съюз следващата година. Брюксел изразява сериозна загриженост за ангажимента на страната да се справи с организираната престъпност и корупцията. Това пише в статия на Джордж Паркър в британския вестник "Файненшъл таймс".

Единият от вариантите, които обмислял еврокомисарят по разширяването Оли Рен, за да засили натиска върху София и да получи резултати, е окончателната преценка за членството й да се отложи до есента, се посочва още в статията. Същият подход може да бъде приложен и към Румъния, която също се надява да се присъедини към ЕС на 1 януари 2007 г., но Оли Рен даде да ясно да се разбере, че България дава повече основания за безпокойство, допълва изданието.

"Файненшъл таймс" припомня, че на 16 май Оли Рен трябва да представи доклада си за България и Румъния, в който се очаква той да оцени положително подготовката и на двете страни за присъединяване към Евросъюза. През последните седмици обаче той отправи силни предупреждения към България, че трябва да покаже прилагане на съдебната и полицейската реформа и в резултат да бъдат арестувани и осъдени престъпни босове.

Според близки до Оли Рен европейски служители "привлекателна възможност" би било условно отлагане на решението за членството на България за есента. Това би дало възможност на София да направи сериозни постъпки за справяне с организираната престъпност. Отлагането на окончателното решение би довело до административни проблеми.

Същевременно някои страни-членки вероятно ще настояват България да се присъедини при всяко положение през 2007 г., а не да се чака до 2008 г.

След като обаче Брюксел определи за България около 15 милиарда евро за периода 2007-2013 г., той ще иска да бъде сигурен, че страната е предприела сериозни мерки, за да постави престъпността под контрол, пише изданието.

То отбелязва, че няколко европейски експерти, изпратени в София да проверят как страната се справя с проблемите, вече направиха доста язвителни критики и оценки в своите доклади.

Критиките бяха засилени и от представители на Пакта за стабилност за Югоизточна Европа. Според тях България не се ангажира сериозно с борбата с организираната престъпност. Представителите на Пакта твърдят, че властите в София не участват достатъчно или изобщо в програми за повишаване на полицейското и съдебното сътрудничество в региона за борба с престъпността. "Стратегията им е да ги пренебрегват. Казват ни, че в момента са част от света на ЕС и не искат вече да бъдат част от света на Балканите", коментира един от представителите на Пакта.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia