ИРЛАНДСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ РАТИФИЦИРА ДОГОВОРА НИ ЗА ЕС
Първанов предвиждаше, че това ще се случи в началото на годината.
Парламентът на Ирландия одобри Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС.
Ратификацията е одобрена без дебат и следователно без гласуване, тъй като на 17 май се е състояло обсъждането в парламентарната комисия по външна политика, която е предложила документа за одобрение.
След днешното одобрение в долната камара, документът трябва да бъде подписан от председателя на Сената – това е горната камара на ирландския парламент, а след това резолюцията следва да бъде изпратена на министър-председателя на Ирландия.
Това поясниха за Портал ЕВРОПА от парламента в Дъблин. Портал ЕВРОПА се обърна директно към съответните комисии в ирландския парламент, тъй като днес никой не отговаря на телефоните в българското посолство в Дъблин.
Датата 24 май бе предварително отбелязана в дневния ред, показа проверка на Портал ЕВРОПА на уебсайта на парламента. Днешната ратификация потвърждава изявлението на ирландския посланик в София Джефри Кийтинг през този месец, че гласуването ще се случи “преди лятната ваканция” на парламента.
Това, че ратификацията става в края на май 2006 г. обаче не потвърждава, а опровергава предишно изявление на прес-секретариата на българския държавен глава.
Портал ЕВРОПА припомня, че на 13 декември 2005 г. на българския президент Георги Първанов бе заявено по време на негово посещение в Дъблин, че ратификацията ще се случи “в началото на следващата година” (т.е. на 2006-а). Този акт “не се обвързва” с майския доклад на ЕК. Това е било заявено на Първанов при срещата му с президента на Ирландия г-жа Мери Макалийс.
На 12 февруари 2006 г. в интервю за Портал ЕВРОПА Риуори Куин, представител на Лейбъристката партия (третата по брой депутати в ирландския парламент), обяви, че “България трябва да изпълни критериите на ЕК” преди ратификацията.
На 7 май вестник “Сънди Таймс” писа, че ирландското правителство “вероятно ще откаже свободен достъп до пазара на труда за румънски и български граждани, ако страните се присъединят към ЕС през следващата година”. “Все още не сме взели окончателно решение за България и Румъния, но ние очаквахме повече подкрепа от другите страни-членки на ЕС,” бе цитиран да казва премиерът Берти Ахерн.
Според есенното проучване на “Евробарометър”, 50% от гражданите на Ирландия подкрепят членството на България в ЕС. Отново по данни на “Евробарометър”, Ирландия е сред страните-членки, чийто граждани имат най-голяма подкрепа за членството на собствената си страна в ЕС – 68%.
Специална справка на Външното министерство, поискана от Портал ЕВРОПА, сочи, че до момента 7 държави все още не са ратифицирали Договора ни за присъединяване: Финландия, Холандия, Люксембург, Франция, Дания, Белгия и Германия. Според справката на МВнР, държавите, в които ратификационната процедура е приключила изцяло, са 10, а тези, в които е приключила в националния парламент, са 8 (с днешната Ирландия).