СПОРЕД "ИКОНОМИСТ ИНТЕЛИДЖЪНС ЮНИТ" ТРОЙНАТА КОАЛИЦИЯ ЩЕ СЕ РАЗПАДНЕ СЛЕД ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО
- Не може да бъде напълно изключен рискът от отлагане на членството в ЕС заради силните настроения против разширяването, смятат анализаторите.
- Кабинетът едва ли ще изкара цял мандат, предвижда "Икономист интелиджънс юнит" (EIU).
Експертите очакват българските власти да постигнат достатъчно резултати, за да спазят графика за присъединяване на страната към ЕС на 1 януари, е посочено в доклад за развитието на България през 2006-2007 г. Рискът от отлагане за 2008 г. обаче не можел да бъде напълно изключен, особено с оглед на силните настроения против разширяването в някои от държавите членки, по-специално Франция, Германия и Холандия.
Най-вероятно е през октомври Европейската комисия да препоръча задействането на специфични "предпазни клаузи" в някои сфери, сред които ветеринарната област и сигурността на храните, прогнозират анализаторите.
Това можело да доведе до повторното затягане на контрола върху земеделски стоки и финансови санкции в случай че страната ни не успее например да създаде навреме агенция за земеделски плащания Ключов въпрос за България е да запази динамиката на валутния борд и да реши демографските си проблеми, препоръчаха експертите от "Икономист" в доклада си, раздаден на участниците във форума "Гърция, България и Румъния: Бизнес и инвестиции - укрепване на отношенията на прага на ЕС".
Макар в краткосрочен план да е налице вероятност правителството да остане на власт без прекалено много проблеми, съществува значителен риск от подновяване на политическата нестабилност догодина.
Според анализаторите това ще доведе или до сформиране на ръководено от БСП правителство с много по-малко мнозинство или по-вероятно до предсрочни парламентарни избори Правителството едва ли ще оцелее през пълния парламентарен мандат, пише в доклада.
Една от целите на управляващата коалиция е да просъществува в рамките на целия си мандат, но тя не изчерпва управленската програма на коалицията и на кабинета, коментира по този повод премиерът Сергей Станишев, който също взе участие във форума. Според него е ясно, че този парламент не може да излъчи по-стабилно правителство от сегашното и друга ефективна коалиция. Това беше коалицията, от която страната се нуждаеше и тя е резултат от гласуването на българските граждани, заяви министър-председателят.
Следващ парламент вероятно би бил още по-фрагментиран, със сигурност с коалиционно управление, може би доста по-сложно от сегашното, прогнозира Станишев. Не мисля, че ни очаква много по-добра алтернатива, отбеляза той.