ДНЕС В КОПЕНХАГЕН ЗАПОЧВА СРЕЩАТА НА ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТИ
Председателят на Народното събрание Георги Пирински ще участва днес и утре в Копенхаген в Годишната конференция на председателите на парламентите на страните-членки на Европейския съюз и на страните-кандидатки, съобщиха от пресцентъра на Народното събрание.
На форума ще се обсъди въпросът за функционирането на Европейския съюз във връзка с неговото разширяване, както и предизвикателствата на съвременната глобализация.
Специално внимание ще бъде отделено на ролята на националните парламенти и на парламентарното сътрудничество.
Конференцията ще бъде открита от председателя на датския парламент Кристиян Майдал.
Министър-председателят на Дания Андерс Фог Расмусен и заместник-председателят на Европейската комисия Маргот Валдстрьом ще приветстват участниците в срещата.
На форума, който се провежда всяка година, се срещат председателите на парламентите на страните-членки на Европейския съюз, председателят на Европейския парламент и председателите на парламентите на страните-кандидатки.
Портал ЕВРОПА припомня, че в заключителният документ от срещата на върха на ЕС в Брюксел, проведена на 15 и 16 юни тази година, се призовават всички национални парламенти, които не са ратифицирали все още присъединителните договори на България и Румъния, да го направят преди края на годината за да могат двете страни да бъдат приети в срок.
Парламентите на Дания, Белгия, Германия и Франция все още не са подписали окончателно договорите за членството ни.
На срещата на председателите на националните парламенти ще се даде начало и на Междупарламентарната система на ЕС за обмен на информация (IPEX), която трябва да подпомогне връзките между парламентите на страните-членки по въпроси, свързани с ЕС.
Портал ЕВРОПА припомня, че с влизането на сила в Договора от Маастрихт ЕС придобива пълномощия в сфери като вътрешните работи и правосъдието, които се приемат като част от суверенитета на отделните нации. Това налага да се вземат мерки за подобряването на взаимодействието на националните парламенти и европейските структури. Парламентите на страните-членки се задължават да подложат на дискусия законопроектите в срок от шест седмици от датата, на която Комисията го е предоставила на Европейския парламент.