ЕВРОДЕПУТАТИТЕ ВЪЗНАМЕРЯВАТ ДА СЛЕДЯТ РАБОТАТА НА ЕК ОТБЛИЗО
Европейският парламент днес трябва да одобри важна законодателна промяна, даваща право на депутатите да блокират мерките на Европейската Комисия за прилагането на законите на ЕС, съобщава EUobserver.
Проекта се отнася до така наречените „правомощия за прилагане”, които понякога ЕП и страните-членки дават на комисията, когато се приеме нов закон.
Правомощията за прилагане много често включват ежедневното управление на технически въпроси като правилата за финансовите услуги или управлението на отпадъците, както и проблемни въпроси като допускането на генномодифицирани храни на европейските пазари.
В момента само страните-членки, а не евродепутатите, могат да отменят решенията на ЕК. Това става чрез стотици специализирани комисии, съставени от национални експерти, които могат да спрат действията на Брюксел.
Съгласно споразумението от 13 юни, подписано от европейските депутати, националните правителства и Европейската Комисия, Парламентът за пръв път ще има право да блокира действията на Брюксел, например когато смята, че комисията е превишила правомощията си.
Според представителят на английската лейбъристка партия в ЕП Ричард Корбет, този компромис представлява „огромен пробив за усилването на парламентарния контрол над европейското законодателство”. Ирландският депутат Браян Кроули заяви, че споразумението „отразява зрелостта на парламента като истински законодателен орган”.
Не всички депутати обаче приемат безрезервно проекта. Датският депутат и евроскептик Янс-Петер Бонде ще се въздържи от гласуване, тъй като според него текста е „подобрение, но поставя твърде високо изискване за абсолютно мнозинство за блокиране на действията на ЕК”. Според него това ще изисква постигането на споразумение на двете най-големи парламентарни групи на социалдемократите и христиандемократите, което е много трудно за постигане.
Според него голяма грешка е и премахването на сроковете пред ЕК, в които тя може да упражнява правомощия по даден проблем, т.нар. „клаузи на залеза”. До сега комисията имаше строго определени периоди за действие по различните въпроси, след юнското споразумение правомощията й са за неопределени срокове.
Депутати като Корбет обаче смятат, че с новото споразумение се постига напредък, тъй като сега парламента ще може да блокира всяко решение на комисията, вместо да трябва да чака да изтече срока на действие на отделните проблемни проекти.