ЕК ЩЕ РАЗСЛЕДВА СТРОГО СЛУЧАЯ НА ПРЕДАВАНЕ НА БАНКОВИ ДАННИ НА САЩ
Европейската Комисия обеща, че няма да бъде укривана информация от разследването на предоставянето на европейски банкови данни, предоставени на САЩ от базираното в Белгия Общество за световни междубанкови финансови телекомуникации SWIFT, съобщава EUobserver.
„И дума не може да става за прикриване, в действителност случая е тъкмо обратен”, заяви говорителят по вътрешните дела на комисията Фризо Роскам-Абинг.
През тази седмица Брюксел започна разследване дали SWIFT са нарушили белгийските закони като са предоставили данните за банкови транзакции на ЦРУ.
След като приключи белгийското разследване, комисията може да започне да проучва дали Брюксел е нарушил директива за защита на данните, приета от ЕС през 1995 г.
Европейския Парламент призова вчера Европейската Централна Банка да посочи доколко е знаела за връзките между SWIFT и ЦРУ.
„Изглежда, че е имало трансфер на финансова информация от частни компании в ЕС към САЩ” , заяви комисарят по правосъдието Франко Фратини. Европейски представители смятат, че сегашният скандал много напомня подобен случай през 2000 г., когато САЩ използвайки връзките си във Великобритания използваха системата за подслушване ЕШЕЛОН и саботираха преговорите между авиационната фирма Еърбъс и Саудитска Арабия.
Разтревожени от вмешателството на САЩ в европейските дела, депутати от Европарламента внесока предложение за резолюция по въпроса.
"С достъпа до данните управлявани от SWIFT може да се получи информация не само до преводи, свързани с незаконни дейности, но и до информация за икономическите дейности на лицата ... това може да доведе до широк кръг от икономически шпионаж”, се казва в проекторезолюцията. Депутатите подчертават, че достъпа на трети страни до лични данни е обект на европейското и националното законодателство, за което трябва да се получат съответните разрешения.
Някои депутати от ЕП започват да свързват случаите с тайните полети на ЦРУ и предоставянето на банкови данни с общо недоверие в някои от страните към мерките за сигурност на ЕС. по този начин отделните държави според тях се поддават на натиск от страна на политиката на САЩ в името на борбата с тероризма.