ЕНЕРГИЙНА СДЕЛКА СБЛЪСКА ИСПАНИЯ И ЕС
Битката за бъдещото владеене на европейските енергийни компании продължава, след като през тази седмица Брюксел поиска бързи отговори от Мадрид за планираното сливане между германски и испански енергийни компании, съобщава Еuobserver.
По-рано тази година испанското правителство реши да наложи строги условия при планираната продажба на водещата испанска електроснабдителна компания Endesa на германската енергийна корпорация E.ON.
Комисията отговори на тези планове с остро писмо от комисаря по конкуренцията Нели Крос, в което се настоява Испания да спре протекционистките според Брюксел пречки пред сливането.
Испания има пет дни да отговори на писмото.
Германо-испанското сливане, което ще доведе до създаването на най-голямата електрическа компания в света, вече има одобрението на Брюксел.
Национарната енергийна комисия на Испания обаче е наложила 19 условия при които може да се осъществи сделката на стойност 27 млрд. евро.
Част от условията са обединената компания да продаде голяма част от генераторните мощности, да продаде собствеността си в островните територии и северноафриканските анклави на Испания и да предаде контрола на няколко атомни централи.
Тези искания се възприемат като опит за оказване на подкрепа на най-голямата испанска газова компания Gas Natural, която също участва в надпреварата с германците и е предложила 21 млрд. евро за слеването.
Брюксел се опитва да създаде общоевропейски енергиен пазар, който да включва и енергийни компании със собственост в няколко държави.
Испания обаче използва параграф 21 от закон на ЕС за сливанията, който разрешава на страните да блокират подобни сделки по причини за "обществена сигурност".
Планираното сливане между германската и испанската корпорации следва модела на проблемите между Италия и Франция от началото на годината.
Тогава двете водещи френски енергийни компании Suez и Gaz de France обявиха, че се обединяват в една от най-големите газови групи в света, само дни след като италианската енергийна компания Enel обяви, че има интерес да закупи белгийският клон на Suez.
През юни ЕК обяви, че ще започне задълбочено разследване на сливането, тъй като то може да има отрицателен ефект върху свободната конкуренция на пазара във Франция и Белгия.