БРИТАНСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО Е ПОДЛОЖЕНО НА НАТИСК ДА ЗАТВОРИ ПАЗАРА НА ТРУДА
Британският министър на Хоум офис Джон Рийд е подложен на растящ натиск да ограничи достъпа на работници от България и Румъния след приемането на двете страни в ЕС през следващата година, съобщава EUobserver.
След последното разширяване през 2004 г. Великобритания, Швеция и Ирландия предоставиха незабавен и свободен достъп на работниците от новите страни-членки.
Британското правителство обаче подцени сериозно броя на работниците, които се възползваха от възможността да работят във Великобритания. Правителството очакваше около 13 хиляди работници годишно да се установяват в страната, но от 2004 г. до сега са дошли 600 хиляди.
Британските медии разкриха оценки на правителството, според които между 60 и 140 хиляди българи и румънци ще пристигнат във Великобритания през първата година след новото разширяване на ЕС.
Тези цифри предизвикаха бившият министър на труда Франк Фийлд да поиска затварянето на британските граници за новопристигащи работници. Според него сегашната имиграция вече оказва сериозен ефект върху жилищния проблем, здравеопазването и "самата същност на нашето общество".
Наливайки допълнително масло в огъня вестник "Сънди Телеграф" съобщи, че над 20 хиляди души от страни като Молдова и Македония са получили българско гражданство през последните години, а поне още 55 хиляди чакат реда си за получаване на паспорт.
Според вестника "Повечето са мотивирани от възможността да се вмъкнат в европейския пазар на труда".
Българското правителство отвърна на удара като отрече обвиненията, че раздава паспорти на десетки хиляди чужденци, които ще могат да работят във Великобритания след като страната ни се присъедини към ЕС.
Общо 23 500 души са получили българско гражданство през последните пет години, съобщи заместник-правосъдният министър Ана Караиванова. От тях 9500 са дошли от Македония, а 8000 от Молдова. Останалите са от Русия, Израел, Украйна, Сърбия и Черна гора.
Според Караиванова процедурата по отсяване на кандидатите за гражданство остава стриктна, въпреки нарастналия брой молби.