427 ХИЛЯДИ ИМИГРАНТИ СА ВЛЕЗЛИ ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ СЛЕД РАЗШИРЯВАНЕТО
Новите данни, публикувани вчера от британското правителство за броя на работниците, дошли в страната след последното разширяване, са около тридесет пъти по-високи от очакваното, съобщава EUobserver.
Статистиката показва, че 447 хиляди работници от осемте източноевропейски страни, които се присъединиха към ЕС, са подали молба за работа във Великобритания. От тях са били одобрени 427 095 души.
Като най-голяма от новите страни-членки, Полша има и най-големият брой работници вън Великобритания - 264 569, следвана от Литва и Словакия.
Данните са многократно по-големи от първоначално предвижданите от лейбъристкото правителство, което заяви преди разширяването от 2004 г., че очаква между 5 и 13 хиляди души да кандидатстват годишно.
Правителството опита да защити първоначалните си оценки, като заяви, че са били основани на предположението, че много други от първоначалните 15 страни от ЕС ще отворят пазарите си за работниците от изтока.
В крайна сметка само Ирландия и Швеция поеха по този път, докато много други страни като Германия и Австрия вероятно ще запазят бариерите пред имигрантите до последния срок през 2011 г.
Данните подновиха с нова сила обществения дебат във Великобритания за това дали трябва да се промени системата за достъп за България и Румъния, които се очаква да се присъединят през следващата година.
Евентуално решение на Великобритания да затвори трудовия си пазар най-вероятно ще се отрази и в приемането на подобни мерки от страна на Ирландия. За сега ирландското правителство не е обявило какво ще прави в случай на затваряне на британския пазар, но се очаква решението да повлияе на Дъблин.