БЪЛГАРИЯ ТРЯБВА ДА ПРОДЪЛЖИ С УСИЛИЯТА В СЪДЕБНАТА РЕФОРМА И БОРБАТА С ПРЕСТЪПНОСТТА
"Необходимо е България да положи усилия в областта на съдебната реформа и борбата с организираната престъпност и корупцията", заяви еврокомисарят по разширяването Оли Рен, след среща с българския министър-председател Сергей Станишев, съобщава "Фокус".
Оли Рен посочи, че желанието му е, България да стане член на Европейския съюз на 1 януари 2007 година, но отбеляза, че същевременно негов дълг е да намери начин и средства, които да защитят интересите на общността, след като България се присъедини към ЕС.
Рен подчерта, че процесът на реформи трябва да продължи след присъединяването ни, особено по отношение на правосъдието и вътрешния ред.
Комисарят по разширяването съобщи, че в момента Европейската Комисия подготвя заключителния мониторингов доклад за членството на България и Румъния в ЕС.
Еврокомисарят не пожела да навлезе в съдържанието на доклада, той като той бил още в работен вариант. Рен отбеляза, че предварителните анализи и консултации от партньорските проверки в нашата страна установяват, че сме постигнали напредък в някои области.
Рен е в България за да вземе участие в среща на лидери на либерални партии в Европа, която ще се проведе в Боровец на 1 и 2 септември.
Греъм Уотсън, който е лидер на групата на Групата на Либералите и Демократите в Европейския парламент и също ще участва в срещата, заяви по-рано днес, че посланието на конференцията на председателите на ЕП, която ще се проведе през следващата седмица, към България ще бъде: „Не се отклонявайте от курса".
В интервю, разпространено от правителственият пресцентър „България в Европейския Съюз" Уотсън заявява, че, има редица трудности, които предстои да бъдат преодолени по пътя на присъединяването на България към ЕС, но също така има и индикации за постигането на сериозен напредък.
Според Уотсън корупцията в България не е по-голяма от тази в редица страни от ЕС и е по-малка от тази в Гърция. Според него европейците трябва да бъдат убедени, че България работи за разрешаването на проблема.
"Гордеем се с факта, че през последните шест години българските граждани са гласували доверие на две либерални партии, които да управляват България", заяви Уотсън вчера пред Mediapool.
"За нас не е случайно и това, че за тези шест години страната ви успя да направи много по-бързи и сериозни крачки към членството си в Европейския съюз", добави той след среща с представители на ДПС вчера
Той изтъкна, че либералите винаги са поддържали и подкрепяли разширяването на ЕС. Макар че България и Румъния все още има какво да вършат за изпълнение на всички критерии за членство, Уотсън изрази увереност, че правителствата на двете държави ще направят всичко необходимо присъединяването към ЕС да стане на планираната дата 1 януари 2007 г.
Уотсън определи ДПС като партия с изключително дълги традиции, като работи съвместно с другите либерални партии в Европа.
Портал ЕВРОПА припомня, че НДСВ и ДПС са членове на Либералния алианс и политиката им се подкрепя от партиите, влизащи в Групата на Либералите и Демократите в ЕП.