Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
20-10-2006

БУНДЕСТАГЪТ ОБСЪДИ НА ПЪРВО ЧЕТЕНЕ ДОГОВОРА ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ


След като Бундестагът обсъди късно вчера на първо четене законопроекта за ратифициране на Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС, предстои разпращането на документа за разглеждане в отделните комисии, след което отново ще влезе в пленарна зала, съобщава News.bg.

От името на германското правителство законопроектът бе представен от министъра на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер. В изказването си Щайнмайер посочи, че сега атмосферата в ЕС е различна, в сравнение с преди няколко години, когато бяха приети 10-те нови членки.

Но членството на двете държави в ЕС е в действителност възстановяване на европейското единство след падането на Желязната завеса, заяви министърът. Още в началото на процеса на своето присъединяване България и Румъния вече бяха в икономическо и културно отношение ориентирани към Европейския съюз, напомни той.

Щайнмайер изтъкна още, че всички правителства на Германия са подкрепяли присъединяването на България и Румъния в съюза и са правили необходимото това да стане факт.

Германският външен министър подчерта икономическата полза, която старите членки на ЕС, включително и Германия, имат от разширяването, независимо от трудностите през последните години.

В политически план България и Румъния допринасят за повече сигурност на Балканите и в Черноморския район, увери Франк-Валтер Щайнмайер членовете на Бундестага.

Германският външен министър специално подчерта големите усилия, които двете страни са положили, за да отговорят на стандартите на Европейския съюз, както в политическо, така и в икономическо отношение.

В същото време той посочи областите, в които проблемите все още не са решени - съдебната система, корупцията, прането на пари.

Депутатът от Свободната демократическа партия Либерали Маркус Льонинг подчерта постигнатото от демократите в двете страни в процеса на присъединяване. Той направи паралел между трудностите при интегрирането на бившата ГДР в обединена Германия и това на новоприетите в Евросъюза. Льонинг отбеляза забележителния икономически растеж в България и Румъния и значението на двете страни за германските икономика.

Въпреки големите усилия, положени в областта на правосъдието и вътрешния ред, постигнатото не е достатъчно, посочи той. Необходимо е да продължим да изискваме реформите да продължат, категоричен бе Маркус Льонинг.

Хаки Кески от левицата заяви, че се радва да приветства България и Румъния в ЕС и също призова да не спира процесът на реформи в двете страни след приемането им. Гюнтер Крихбаум от фракцията на ХДС/ХСС подчерта, че датата 1 януари идната година ще бъде историческа за двете страни, но също и за Европейския съюз, тъй като тогава окончателно ще приключи петото разширяване на съюза.

Той настоя в същото време предпазните клаузи да бъдат задействани от 1 януари, ако до края на годината проблемите не бъдат преодолени. За предпазни клаузи от 1 януари се застъпи и Томас Зилберхорн от Християнсоциалния съюз.
Той посочи сериозните пропуски в свършената досега работа. Зилберхорн бе категоричен, че те не могат да бъдат пренебрегнати и изтъкна необходимостта предпазните клаузи да могат да бъдат въведени от 1 януари 2007 г.

Портал ЕВРОПА припомня, че вчера Белгия приключи ратификацията на Договора за присъединяването ни и в момента процесът не е завършен само от Германия и Дания.

 



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia