БАВАРСКИЯТ ПРЕМИЕР ИСКА ПРЕДПАЗНИ КЛАУЗИ ЗА БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ

Министър-председателят на германската провинция Бавария Едмунд Щойбер иска при приемането на България и Румъния в Европейския съюз да се наложат предпазни клаузи, които няма да позволят на германски граждани да бъдат екстрадирани в тези две страни, съобщава „Дневник".
Щойбер е отправил искането си на среща с комисаря по разширяването Оли Рен в събота. "Напълно неприемливо е евентуално след 1 януари 2007 г. германски граждани да могат да бъдат екстрадирани в България и Румъния и да трябва да излежават присъди в тамошните затвори", казва Щойбер. Той не е против депортациите на германци в страни като Франция, Холандия или Швеция. Баварският канцлер обаче смята, че в България и Румъния има големи недостатъци в правосъдието, корупция, организирана престъпност и лоши условия в затворите.
Германският министър на правосъдието Бригите Цюприс отхвърли исканията на Щойбер и заяви, че баварският премиер не познава действието на европейската заповед за задържане. "Документът позволява екстрадиране в рамките на ЕС само тогава, когато престъплението е до голяма степен свързано с държавата, искаща екстрадицията и се гарантира, че няма заплаха за човешките права на подсъдимия и той ще бъде върнат в родината си за изпълняване на присъдата", поясни Цюприс.
На нито един германец няма да се наложи да лежи в затвор в България или Румъния, подчерта министъра.




Svejo
Twitter
Link4e
Pipe
Web-bg
Bghot
Lubimi
Novinitednes
Ping
Facebook
Myspace
Mix
Del.ico.us
Reddit
Digg
Stumbleupon
Myweb Yahoo
Google Bookmarks
Google Buzz

