Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
13-11-2006

ВЪНШНАТА КОМИСИЯ НА ЕП ЩЕ ОБСЪЖДА ДНЕС ДОКЛАДИТЕ ЗА БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ

Днес вечерта комисията по външните отношения на Европейския Парламент ще обсъди в Страсбург докладите за напредъка на България и Румъния, съобщава EUexpands.

Докладите ще бъдат гласувани на пленарното заседание на 29 ноември в Брюксел. Те имат консултативна роля в цялостния процес на интеграция към ЕС.

Двата доклада на Пиер Московиси и Джефри ван Орден приветстват препоръката на ЕК страните да влязат в съюза през 2007г.

Освен това се призовават оставащите страни-членки, които не са приключили все още процедурата по ратификацията на Договора за присъединяване (Германия и Дания), да го сторят преди края на годината.

Джефри ван Орден „аплодира продължаващите усилия на българските власти да изпълнят поетите ангажименти в областта на правосъдието и вътрешните работи, както и стъпките поети в борбата с организираната престъпност и корупцията и да приключат реформата на съдебната система".

В доклада за България се посочва, че е „нужно спешно и много целенасочено внимание" върху проблемните точки, посочени в последния доклад на Европейската Комисия, за да бъде избегнато налагането на предпазни клаузи.

Освен това в текста „се изразява притеснение от лошите санитарни и битови условия в домовете за деца и за хората в неравностойно положение".


Портал ЕВРОПА припомня, че през миналата седмица българският наблюдател в ЕП Мария Капон обяви, че последният доклад за България е много по-критичен от всички досегашни документи. Капон съобщи, че за пръв път в доклад на ван Орден се отбелязва, че в България не е решен проблема с досиетата на бившата комунистическа тайна полиция Държавна сигурност, които са използвани за изнудване на политици и държавни служители.

В същото време, според нея критиките в докладите на Европейския парламент и на Европейската комисия трябва да се възприемат не като обида срещу България, а като стимул за властите да осъществяват по-бързо необходимите реформи. Тя предупреди, че след влизането на България в ЕС правителството ще трябва да отговаря за действията си на много по-високо ниво, тъй като ЕК ще има право да го съди в Европейския съд.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia