СРЕЩА НА "ПРИЯТЕЛИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОНСТИТУЦИЯ" В МАДРИД
Осемнадесетте страни-членки, които вече са подписали конституцията на ЕС, се събират днес в Мадрид за да обсъдят как да насочат политическите дебати към своята позиция, съобщава EUobserver.
Тези 18 страни плюс Ирландия и Португалия, които също се смятат за „приятели на конституцията", както е озаглавена срещата, се събират за да изготвят политическите си тактики, да разгледат елементите от конституцията, които могат да бъдат изменени и да накарат страните, които още не са подписали конституцията, да кажат ясно какво искат от договора.
„Трябва да знаем защо другите имат трудности и какви са проблемите им", заяви испанския външен министър Мигел Анхел Моратинос преди срещата.
Страните неприемащи конституцията включват Франция и Холандия, които отхвърлиха договора на референдуми, както и Великобритания, Полша и Чехия, които са скептично настроени към обемистия договор.
Анализаторите очакват деликатната първа част от конституцията, отнасяща се за целите и насоките на ЕС, както и с институционални въпроси - да бъде защитена от гласувалите „за" страни.
Място за маневри вероятно ще има във втората и третата част на документа - хартата за основните права и детайлизираната секция за политиките, която събира и всички европейски договори.
Министърът по европейските въпроси на Люксембург Никола Шмит заяви за EUobserver относно конференцията: „Няма да приемаме някаква формална декларация, но мисля, че се надяваме да я приключим с някои споделяни от всички принципи".
Освен съдържанието на срещата, самото й провеждане е повод за напрежение в ЕС според някои.
Британският либерален евродепутат и експерт по конституцията Андрю Дъф смята, че тя ще раздели твърде много страните в два ясно изразени лагера, като освен това може да покаже някои дълбоки различия в групата на 18-те казали „да".
Междувременно има сведения, че германското председателство на ЕС също не е доволно от инициативата, като вече оказа натиск върху Люксембург да отложи следващата среща през февруари.
Берлин се опасява, че срещата ще работи против плановете му за съживяване на конституцията, като ще покаже различията между правителствата твърде рано и твърде открито, като е възможно да разруши настроението за компромис и преосмисляне.