Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
31-01-2007

СВЕТОВНАТА БАНКА ПРЕДВИЖДА "ПРЕГРЯВАНЕ" НА ИКОНОМИКАТА НИ

Забавените структурни реформи и свръхкредитирането в България и Румъния създават особено големи рискове. Очаква се икономиките им да започнат да "прегряват" още тази година и това да продължи през следващите години.
Това се казва в редовния годишен доклад на Световната банка за източноевропейските членки на ЕС, който беше представен от неговия автор - главния икономист на Световната банка за Европа Томас Лаурсен, съобщава News.bg.

Лаурсен посочи, че в региона, заеман от новите членки от Източна Европа - това включва двете последни разширявания на ЕС - се наблюдава стабилен растеж, който обаче е съпровождан от растящи рискове.

Рисковете включват увеличаваща се инфлация, най-вече в балтийските държави, Румъния и България, под влияние на растящите данъци и цени след присъединяването към ЕС.

Тенденцията към все по-висока инфлация, според доклада, се отнася за целия регион, но е особено видима в България, Румъния и балтийските държави. В България инфлацията за 2006 се изчислява на 4%.

Фактори, които допринасят за инфлацията, са и кредитната експанзия и увеличаването на заплатите. В някои държави има и големи фискални дефицити, които също влияят върху инфлацията.

Предвижда се и забавяне на икономическия растеж още през тази година, и повече през следващите, дори в България, Словения и балтийските държави, които се отличават със стабилния си и висок растеж, съобщава News.bg, позовавайки се на доклада .

Междувременно премиерът Сергей Станишев прие на "Дондуков" 1 вицепрезидента на Световната банка за Европа и Централна Азия Шигео Кацу.

Станишев подчерта, че най-голямото предизвикателство е интеграцията в общия пазар.

Затова основната цел е продължаване на разумната фискална политика, устойчивия икономически растеж, модернизирането на инфраструктурата, повишаването на конкурентоспособността и продължаване на реформите в образованието и здравеопазването.

Другата основна задача е максимално усвояване на средствата от Кохезионния и Структурните фондове на ЕС.

Кацу още веднъж потвърди, че през 2007 г. Световната банка ще подпомага България, за да се възползва страната ни максимално от присъединяването към Общността.

Финансовата институция стартира двугодишна програма за икономически анализи на растежа и насърчаване на производителността в България. Тя ще включва поредица от аналитични доклади и изследвания.

 



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia