СОЛАНА: САНКЦИИТЕ НЯМА ДА ПОПРЕЧАТ НА ИРАН ДА ПОЛУЧИ АТОМНА БОМБА
Европейските външни министри се споразумяха за санкции срещу Иран заради отказа му да спре обогатяването на уран, но вътрешен документ на Ес посочва, че санкциите няма да попречат на Техеран да се сдобие с атомна бомба, съобщава EUobserver.
На вчерашната си среща в Брюксел, европейските външни министри се споразумяха за налагане на „рестриктивни мерки срещу Иран", отговарящи на резолюцията на Съвета за сигурност на ООН от миналия декември.
Европейските санкции ще включват забрана за доставка на свързани с обогатяването стоки, технологии или помощ, блокиране на пътуването в ЕС на ирански представители, свързани с ядрената програма, замразяване на сметките на институциите свързани с програмата, както и забрана за иранските студенти в чужбина да изучават предмети свързани с обогатяването.
Преди ЕС да даде „зелена светлина" на тези мерки, европейските министри получиха вътрешен документ от ръководителя на външната политика на ЕС, Хавиер Солана, в който се посочва, че международният дипломатически натиск и икономически санкции са се оказали неефективни за постигането на промяна в иранската политика.
"На практика Иран развива ядрената си програма в свои темпове и ограничаващ фактор се явяват техническите трудности, а не резолюциите на ООН и МААЕ. Проблемите с Иран не могат да бъдат решени само с икономически санкции", се казва в документа, представен от вестник „Файненшъл Таймс".
На някакъв етап трябва да очакваме, че Иран ще придобие възможности за обогатяване на уран в мащаби, необходими за оръжейна програма", е един от изводите на документа.
„Проблемите с Иран няма да бъдат разрешени само с икономически санкции", допълва вътрешната записка.
Новината идва само дни, след като САЩ призоваха Европа за по-твърди санкции срещу Иран, като посочиха, че финансовите санкции са особено ефективни.
Докладът на Солана може да бъде използван и от поддръжниците на военни действия срещу Иран, според които, ако не бъде предприето нищо, Техеран ще се сдобие с ядрени възможности до 2010г., коментира изданието.