Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
15-02-2007

ПРАВИТЕЛСТВОТО ПРИЕ ОРЯЗАН ВАРИАНТ НА "НАТУРА 2000"


Редица спорни територии, към които има заявен инвеститорски интерес, ще бъдат отложени за включване в "Натура 2000". Това съобщи на пресконференция премиерът Сергей Станишев, който посочи, че по отношение на тези територии ще бъде направена няколкомесечна научна експертиза и Съветът по биологично разнообразие ще разгледа още веднъж техния статут, съобщи Агенция "Фокус".

Около 20% от територията на страната влизат в европейската екологична мрежа Натура 2000. Министрите одобриха 16.23% или 109 защитени зони за опазване на птиците да станат част от Натура 2000 и 15% от територията на страната да бъдат защитените местообитания. Този обхват на екологичната мрежа бе решен на срещата на лидерите на тройната коалиция в края на декември.

По отношение на защитените зони за птиците се отлага включването на територии предимно по Черноморието и в Благоевград. Това са Шабленският езерен комплекс, Варненско-Белославското езеро, Дервенските възвишения, Провадийското плато, нос Емине, комплекс Камчия, Дуранкулашкото езеро, Калиакра, Галата, Мелнишките пирамиди, Добростан, Места, Бакърлъка, Рупите, Триград и др.

По отношение на местообитанията се отлага включването на плаж Шкорпиловци, долината на река Батова, Камчия, Дуранкулак, комплекс Калиакра, Палакария, Варненско-Белославския комплекс, Емине, Иракли, част от Среден Пирин и др.

Според премиера е технически невъзможно за времето докато тези територии бъдат преразглеждани, да бъдат направени големи строежи в тях. Станишев посочи, че целта е била да се съчетаят интересите и на инвеститорите, и на държавата, която трябва да гарантира запазването на биологичното разнообразие. Приоритет за правителството става разяснителната кампания.

В "Натура 2000" няма да бъдат включени населени места и места с приет подробен устройствен план, функциониращи концесионни площи и места от първостепенен обществен интерес. Целта е да се гарантира, че няма да бъде затруднено изграждането на големи инфраструктурни проекти.

Портал ЕВРОПА припомня, че в края на януари 14 български природозащитни организации изпратиха сигнал до Европейската Комисия за проблемите около НАТУРА 2000. Тогава бе посочено, че именно липсата на адекватна разяснителна кампания сред населението е причината за протестите.

Организациите са приложили и пълната документация за проектомрежата в България според изискванията на Директивата за местообитанията, която включва 225 зони, покриващи 28,6 процента от сушата.

Европейската комисия е уведомена, че правителството не се грижи за защита на предложените зони и от началото на годината са одобрени много инвестиционни намерения, без да имат оценка за въздействие върху средата.

Най-застрашен е Черноморският биогеографски регион и местообитанията там, смятат еколозите. Нанесени са невъзвратими щети върху биоразнообразието заради строеж на голф игрища, хотели и ветрогенератори.

С днешното решение на правителството проблемите на Черноморието се отлагат за разрешаване до есента. Съветът за биологично разнообразие трябва да направи независима експертиза на районите около Черно море и Благоевградския регион до октомври тази година, за да се реши дали те ще станат част от Натура 2000.

Екологичните организации предупредиха през януари, че Липсата на адекватна информационна кампания сред населението предизвика сериозни протести срещу въвеждането на екомрежата в България. Вместо да помогнат на правителството да обясни на гражданите същността на европейската екологична мрежа, народните представители, областните управители и кметовете провеждат активна кампания срещу "НАТУРА 2000", бе посочено в сигнала до ЕК.

 



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia