Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
21-02-2007

АХТИСААРИ НЕ Е ОПТИМИСТ ЗА ПОСТИГАНЕТО НА КОМПРОМИС ЗА СТАТУТА НА КОСОВО


На базата на дългогодишния си опит, не съм оптимист, че е възможен компромис, заяви Ахтисаари пред журналисти, след като говори пред Постоянния съвет на ОССЕ във Виена при започналия кръг преговори за статута на Косово, съобщава Netinfo.

"Компромис за статута не е възможен, но 2/3 от документа засягат практически въпроси, свързани с косовските сърби. Има много въпроси от всекидневието, по които си струва да се разговаря", заяви той.

Международният посредник подчерта, че мнозина са определили предложения от него документ като балансиран и честен.
По повод позицията на Русия за статута на Косово, Ахтисаари посочи, че се изисква особено внимание при тълкуването на интерпретациите от Москва. Руските официални представители не са казали, че ще наложат вето в Съвета за сигурност на ООН, подчерта Ахтисаари.

По време на разговорите, които ще продължат до 2 март, екипите на двете страни ще изложат своите забележки по плана на Ахтисаари.

Заместникът на финландеца - Албер Роан, оцени, че е малко вероятно преговорите във Виена да доведат до компромис, но също така и че не съществува реална алтернатива на предложението на ООН.

"Причината за нашия песимизъм е много проста - и двете страни заявиха, че при никакви обстоятелства няма да променят позицията си. В случая със сръбската страна тази позиция дори беше формализирана и записана в конституцията, така че сърбите не могат да я променят", каза Роан в интервю за ВВС.

Той подчерта, че продължаването на консултациите не се обезсмисля, след като нито страните участнички, нито посредниците в процеса вярват във възможността за компромис.

"Разговорите, които ще продължат през следващите две седмици, ще се занимаят с редица въпроси, които са обхванати в нашето предложение и които засягат много практически неща като защитата на сръбската общност и останалите малцинства, децентрализацията, защитата на сръбските манастири и т.н. Смятаме, че по тези въпроси е възможен напредък и без да се навлиза във въпроса за статута на областта", подчерта Роан.

Важно е да се направи разлика между песимизма ни по въпроса за статута на Косово и нашата откритост и надежда, че ще се стигне до конструктивна и продуктивна дискусия по другите въпроси, допълни той.

След края на консултациите на еднодневна среща на 10 март Марти Ахтисаари и Албер Роан ще изготвят окончателната версия на предложението, която ще бъде внесена за обсъждане в Съвета за сигурност на ООН.

Запитан дали в окончателната версия на предложението статутът на Косово ще бъде ясно и точно определен, Роан отговори: "Ще определим статута на Косово".

Междувременно днес българският президент Георги Първанов заяви в Белград, че е важно преговорите за окончателния статут на Косово да бъдат водени "динамично и без изкуствени бариери", като Белград и Прищина трябва конструктивно да участват в тях, съобщава Netinfo.

"Смятаме, че планът на специалния пратеник на ООН Марти Ахтисаари може да бъде добра основа за провеждане на разговори и консултации. България е готова да помогне при тези преговори, за да бъде намерено решение, което да доведе до стабилизация на нейната западна граница и до стабилност на целия регион", заяви Първанов след срещата си със сръбския премиер Воислав Кощуница.

От своя страна Кощуница изрази загриженост, че Ахтисаари неколкократно е проявил пренебрежително отношение относно евентуален компромис. Сръбският премиер подчерта, че всеки опит до статута на Косово да се стигне чрез заобикаляне на хартата на ООН и резолюция 1244 на Съвета за сигурност, ще направи невъзможно намирането на стабилно решение.

Според Кощуница решението за статута на Косово трябва да се търси във висока степен на автономия в рамките на Сърбия. Той посочи, че преговорният екип на Белград е подготвил много аргументиран и изчерпателен отговор на предложението на Ахтсаари и този отговор се придържа стриктно към хартата на ООН и резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.

Президентът Георги Първанов заяви също така, че България подкрепя европейската интеграция на Сърбия и като член на ЕС ще подкрепи продължаването на преговорите за сключване на Споразумение за стабилизация и асоцииране между Сърбия и ЕС. Той подчерта, че сътрудничеството с Трибунала в Хага не може да се поставя под въпрос, но в скоро време е възможно европейските институции да изпратят ясен сигнал за възможността за продължаване на преговорите със Сърбия.



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia