ЕС ПРИВЕТСТВА СЪДЕБНОТО РЕШЕНИЕ ЗА ОНЕВИНЯВАНЕТО НА СЪРБИЯ
Европейският Съюз приветства решението на Международния съд за оневиняване на Сърбия от пряка отговорност за клането в босненския град Сребреница през 1995г., като в същото време призова Белград да се дистанцира от престъпленията по времето на Милошевич и да предаде издирваните за военни престъпления, съобщава EUobserver.
„Изключително много оценявам факта, че в присъдата нямаше колективно наказание", заяви ръководителя на европейската външна политика Хавиер Солана, тъй като това е първия случай в 60-годишната история на Веждународния съд, в който цяла нация е подведена под отговорност за геноцид.
„Присъдата ще помогне за затварянето на една драматична, болезнена и нараняваща много хора страница от историята", добави Солана като призова за помирение в региона.
В присъдата си от 171 страници, Съдът в Хага постанови, че „Сърбия не е извършила геноцид чрез държавните си органи или личности, чиито действия я поставят под отговорност под международното право", както и че не е съучаствала в извършването на геноцид.
ЕС призова Сърбия и Босна да приемат присъдата, като настоящия председател на съюза - Германия - призова Белград „да използва решението като допълнителна възможност да се дистанцира от режима на тогавашния сръбски президент Слободан Милошевич".
Международният съд подложи Сърбия на критики, че не сътрудничила напълно на Трибунала на ООН за военни престъпления в Бивша Югославия, както и че не е предала издирвани за военни престъпления като ген. Ратко Младич.
„Сърбия трябва да вземе незабавни мерки за изпълняването на задълженията си", се казва в присъдата.
Това решение бе приветствано от главния прокурор на Трибунала в Хага, Карла дел Понте. Неин говорител заяви за EUobserver, че „ЕС трябва също да продължи с натиска върху Сърбия".
ЕС смекчи позицията си за започване на преговори за присъединяването на Белград към съюза, но предаването на Младич остава задължително условие за приключването на преговорите.
Вчера сръбският президент Борис Тадич заяви, че ще поиска от парламента да приеме декларация, заклеймяваща клането в Сребреница.