ЕНЕРГИЙНИТЕ ЦЕЛИ НА ЕС ЩЕ СТРУВАТ НАД ЕДИН ТРИЛИОН ЕВРО ДО 2020Г.
ЕС трябва да намери 1.1 трилиона евро през следващите 14 години, ако иска да изпълни целите си в борбата с климатичните промени, показва ново проучване, цитирано от EUobserver.
Консултантската фирма McKinsey е изчислила, че „на основата на балансирано и разумно прилагане на най-достъпните технологии... страните от ЕС ще имат годишни разходи от 60 до 80 млрд. евро до 2020г."
По-рано през този месец европейските страни се задължиха да получават 20% от енергията си от възобновяеми източници и да намалят емисиите въглероден двуокис с 20% до 2020г., но остана неясно кой ще плати за революционната промяна от използването на газ, петрол и въглища към екологични източници, както и за всички енергоспестяващи мерки.
Според проучването на McKinsey ще бъде по-евтино и лесно да се започне с намаляване на употребата на енергия, вместо с приемането на скъпи решения като строежа на ТЕЦ-ове на въглища, които не отделят въглероден двуокис.
"Възможността за изолация на сградите трябва да получи много повече внимание", заяви енергийният експерт на фирмата Томас Валенкамп. „Има огромен кръг от евтини възможности, които няма да се отразят на начина ни на живот и комфорта ни", добави той.
Технологии като вятърни електроцентрали и енергоспестяващи крушки по улиците и в домовете могат да намалят с три четвърти емисиите парникови газове, смятат от McKinsey
Директорът на Европейската инвестиционна банка Филип Мейстад заяви вчера пред представителите на комисията по индустрия към ЕП, че част от огромната цена може да бъде посрещната от заеми за проекти за възобновяеми източници.
Според него трябва да се улеснят правилата за предоставяне на кредити за рискови нови проекти, като ЕК трябва да отдели за подобни начинания част от бюджета за изследвания.