Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Actualités
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Actualités

RSS
  • A+
  • A-
29-03-2007

ПРАВИТЕЛСТВОТО ПРИЕ ДОКЛАДА ДО ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ

Министърът на вътрешните работи Румен Петков съобщи след правителственото заседание, на което бе одобрен доклада за напредъка на България по изпълняване на критериите на Европейската Комисия, че през последните шест месеца за корупция са осъдени 297 души, съобщи Netinfo.

Докладът до Еврокомисията ще бъде изпратен утре, в последния работен ден преди поставения от Брюксел краен срок - 31 март.

От 1706 досъдебни производства за корупция - както по висшите етажи на властта, така и на всички нива на държавното управление, 599 са завършили с внесени в прокуратурата обвинителни акта.

Проверява се имотното състояние на 62-ма митничари. 82-а са сигналите за корупция по границата, където са направени 988 проверки за отчетния период.

15 са досъдебните производства срещу служители на ГКПП-тата: пет на ГКПП Кулата, по три на ГКПП Видин, Русе и Капитан Андреево и едно в Златоград.

Запорирано е имущество заради съмнения за пране на пари и престъпна дейност за 26,5 млн.лв., издадени са пет присъди за пране на пари, а в прокуратурата са внесени 37 обвинителни акта.

72 са досъдебните производства за извършени тежки престъпления.

Според вътрешния министър устойчива остава тенденцията за намаляване на престъпленията срещу личността. За 2005 г. те са били 177, за 2006 г - 172.

За последната половин година са разкрити 57,7% от криминалните престъпления и 89% от извършителите на убийства.

Продължава разследването на лица, свързани с престъпленията за източване на пари от програма САПАРД.

Според доклада на правителството до ЕК и по шестте критерия е свършена немалко работа и работата продължава.

Министър Петков отбеляза, че очаква релистична оценка от страна Еврокомисията на постигнатото от България за последните шест месеца.

Освен това правителството прие проект на Закон за съдебната власт, съобщава News.bg. В него са отразени последните поправки в Конституцията, препоръките на ЕС в областта на съдебната реформа, влизането в сила на новите НПК и АПК, както и установената съдебна практика и решение на Конституционния съд и на Висшия съдебен съвет.

Законопроектът е разделен на 22 глави, сред които важно място заемат главите свързани с принципите на съдебната власт, Висшия съдебен съвет, както и дейността на инспектората към ВСС, който ще проверява дейността на органите на съдебната власт.

В проектозакона по нов начин е разработено взаимодействието между съдебната и изпълнителната власт, което се осъществява чрез министъра на правосъдието, който от една страна координира провеждането на държавната политика в областта на правосъдието, а от друга осигурява съдействие на органите на съдебната власт при изпълнението на техните функции.

Освен това в проектозакона е направено разграничаване на компетенциите между изпълнителната и съдебната власт в областта на финансирането, имуществените въпроси и контролът върху дейността на съдебната администрация от всички нива.

Портал ЕВРОПА припомня, че условие за приемането на страната ни в Европейския Съюз бе да изпълни определени „специфични показатели" в области като съдебна власт, борба с корупцията и организираната престъпност. Крайния срок за изпращането на доклада от българските власти е 31 март. До края на юни ЕК трябва да изготви свой доклад за изпълнението на показателите. Ако бъде преценено, че България не е постигнала достатъчен напредък в някоя от областите, на страната ни могат да бъдат наложени предпазни клаузи в областта на правосъдието.

 

 



 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia