ЕП ОБСЪЖДА ХЪРВАТИЯ, ИНТЕЛЕКТУАЛНОТО ПИРАТСТВО И ПРАВАТА НА ЧОВЕКА
Европейският парламент ще разгледа днес хармонизирането на националните мерки за борба с нарушаването на авторските права по време на пленарната сесия след като Комисията по правните въпроси подкрепи първата европейска директива, която цели да хармонизира наказателното право в държавите-членки в тази област.
Ако ЕП и Съветът одобрят законодателството, директивата ще задължи държавите-членки да третират като престъпление международното нарушаване на правата за интелектуална собственост, извършвано с комерсиални цели. Текстът предлага многобройни мерки: от глоби до лишаване от свобода в зависимост от сериозността на престъплението.
Освен това членовете на ЕП ще гласуват доклад за напредъка на Хърватия, който беше приет почти с единодушие от Комисията по външните работи (71 гласа „за" и 4 „въздържали се"). В текста се казва, че страната вече е постигнала значителен напредък. Необходими са допълнителни усилия при сътрудничеството с Международния наказателен съд за бивша Югославия (МНСБЮ), реформата на правосъдието и прехода към пазарна икономика.
ЕП ще гласува и доклад за спазването на човешките права през 2006 г. С доклада по собствена инициатива от Саймън Ковини членовете на Комисията по външните работи изразяват „разочарованието си от липсата на положителни резултати от процеса за освобождаване и осигуряване на справедлив процес за петте български медицински сестри и палестинския лекар, които са задържани и осъдени на смърт от либийския режим за умишлено заразяване на деца с вируса на СПИН, въз основа на признания, изтръгнати чрез брутално физическо мъчение." Те отбелязват, „че въпреки текущите усилия на Комисията за разрешаване на въпроса чрез водене на политически диалог и осигуряване на медицинско лечение на заразените деца, либийският режим остава все така упорит по отношение на делото и продължава да разпространява провокативни изявления в медиите." В тази връзка те настоятелно призовават Комисията „да преразгледа инструментите на политиката си спрямо Либия, така че да намери по-ефективен подход към бързото решаване на въпроса и да сложи край на осемте години агония и скандалното нарушаване на правата на човека."